Култура
У сусрет Васкрсу
3. Мај 2016 - 15:49Школа вјеронауке "Растко“ из парохије старшевинске код Никшића припрема за Васкршњи уторак, 3. маја 2016, са почетком у 19,30 часова, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, Васкршњи концерт.
Коло српских сестара у Лангворену чува традицију
3. Мај 2016 - 12:39Коло српских сестара при цркви Светог Василија Острошког у Лангворену дало је себи задатак да подели тајне српске кухиње са локалном и широм заједницом. Ове сестре, све припаднице Српске Православне Цркве, имају намеру да одржавају часове кувања које ће предводити Сузана Левковски. Управо је она и обезбедила нешто новца од општине града Френкстона и планира да започне часове са бесплатном демонстрацијом у мају месецу.
Илустрација књига у средњем и новом веку
3. Мај 2016 - 0:03У трочланом изложбеном циклусу насловљеном „Bilderwelten“ (Светови слика) Баварска државна библиотека (Bayerische Staatsbibliothek) у Минхену 2016/2017. године приказаће репрезентативни пресек свога штедрог блага - илустрације књига од позног средњег века до ране ренесансе. Луксузни примерци оригиналних експоната овде се делимице први пут износе из трезора и излажу оку јавности као фасцинирајући примерци прохујалих светова.
Петроград: Изложба уникатних хришћанских рукописа
30. Април 2016 - 16:41Изложба хришћанских рукописа из императорске збирке отворена је у Институту источних рукописа у Петрограду, јавља Интерфакс-Религија. У свечаности је учествовао и директор Императорског православног палестинског друштва Сергеј Степашин. Изложени су древни хришћански рукописи на арапском језику, који садрже историју Антиохијске Цркве, затим копије рукописа које је патријарх Григорије IV поклонио руском Царском двору када је посетио Русију поводом 300-годишњице Романових 1913. године, „Лествицу“ Светог Јована Лествичника, рукопис из 12. века, илустроване рукописе с преводом књига Старога и Новога завета на арапски језик, а међу њима је и Библија на арапском из 16. века.
Јирген Молтман у разговору са Екартом Лером: ”Нада за недовршени свет”
27. Април 2016 - 14:22Евангелистички професор теологије из Тибингена Јирген Молтман спадау најзначајније теологе 20. века на Западу, као и у најпознатије представнике политичке теологије у Немачкој. За протестанте у Немачкој политичка теологија има и друштвену и црквену релевантност. Његове најпознатије књиге ”Теологија наде” - ”Theologie der Hoffnung“ (1964), ”Распети Бог” - „Der gekreuzigte Gott“ (1972) и ”Црква и снага Духа” - „Kirche in der Kraft des Geistes“ (1975) – сврставају се у класике теолошке литературе којима ће се још многи нараштаји теолога на Западу надахњивати.
О Молтмановом опусу је последњих десетак година написано више дисертација у православној теологији. Његов утицај је у Немачкој био веома снажан. Молтманов 90. рођендан узео је novinar Екарт Лер за повод за ретроспективу напетог теолошко-политичког живота слављеника. Простосрдачно открива Молтман у овом интервјуу двери ка својим коренима, своме политичком сазревању и своме политичком ангажману за теологију свога времена.
Тилман Зајденштикер: Исламизам. Историја, узори, организације
26. Април 2016 - 9:48Исламолог Тилман Заједенштикер излаже у овој концизно написаној монографији - Tilman Seidensticker: "Islamismus. Geschichte, Vordenker, Organisationen", Мünchen, 2014. - диференциран преглед разлика између салафиста, муслимске браће, вахабита и објашњава њихове лајт-мотиве и циљеве. Једно посебно поглавље је посвећено питању оправдања насиља. Милитантни исламизам је ступио 6. октобра 1981. године на светску бину. На једној војнојпаради у Каиру је са једног камиона испред почасне трибине скочило више атентатора ирафалима пушака пуцало у почасне госте. Пред камерама је египатски председник Анвар ел-Садат био изрешетан. Атентатори су били исламистичка група Ал-Џихад. Надали су се да ће убиством председника изазвати исламску народну револуцију. Узалуд. Само две године раније са исламском револуцијом у Ирану је отпочео доласком на власт Ајатола Хомеини: он је тада прокламовао Исламску републику.