Култура

Одржана радионица „Различитост обогаћује“ у Невесињу

Одржана радионица „Различитост обогаћује“ у Невесињу
Одржана радионица „Различитост обогаћује“ у Невесињу
Одржана радионица „Различитост обогаћује“ у Невесињу
Одржана радионица „Различитост обогаћује“ у Невесињу

У недељу 14. јуна у просторијама парохијског дома у Невесињу одржана је радионица пројекта „Анимирање ризичне групе младих у циљу доприноса међурелигијског дијалога и јачању цивилног друштва“ у организацији Међурелигијског вијећа у Босни и Херцеговини. Пројекат окупља младе средњошколце у доби од 15 – 18 година који ће се упознати са младима из других вјерских заједница како из свог града, тако и из других, те усвојити нова знања како би постали промотери међурелигијског дијалога у својим градовима.

Како је католик-језуита постао руски монах

Путовање оца Константина на Исток

«Вера је за мене представљала обављање обреда све док се нисам срео с руском књижевношћу XIX века. Прочитавши Толстоја и Достојевског схватио сам да је хршћанство живот,» – признаје јеромонах Константин (Симон). Ове године је он, професор теологије, бивши католик, члан језуитског реда, примио постриг у православном Високо-Петровском манастиру. Његови погледи на оно што је за нас уобичајено некога ће зачудити, а некога навести на размишљање. О томе због чега је Европа постала постхришћанска, зашто се «Тројица» Рубљова може наћи у католичким црквама, шта ће Цркви тајанственост и древни језици, и наравно, о дугоочекиваном преласку у Православље – разговарали смо с оцем Константином.

Ново молитвено место на улазу у Сурчин

Ново молитвено место на улазу у Сурчин
Ново молитвено место на улазу у Сурчин
Ново молитвено место на улазу у Сурчин
Ново молитвено место на улазу у Сурчин

Часни крст висок седам метара

Путујући земљом Србијом, не тако давно, сваки путник намерник могао је да се поклони Часном крсту који је бивао обележје на улазу у једно насељено место, на раскрсницама, или у центру села. И то је био први сусрет са Богом ту, на улазу у место где су живели побожни људи.

Изложба Мирослава Лазовића

Уметник ваљда целог живота у срцу носи свој завичај из детињства. Ту се облаци огледају у језеру и сјаје боје облачинске вишње. Можда ту почињу уметност, хармонија и склад.

Хесиод приповеда да су у Tеби, на венчању Кадма  и  Хармоније, у част младенаца, Музе  запевале, а присутни богови спремно прихватили, ове стихове: „Оно што је лепо то је и мило, што није лепо није ни мило“.

Предавање у павиљону Цвијета Зузорић

У суботу 13. jуна у 19:30 часова у павиљону Цвијета Зузорић одржаће се предавање о сликарству Мирослава Лазовића. На предавању ће учествовати професор Мирослав Лазовић, директор УЛУСА професор Душан Русалић и професор Горан Раденковић.Мирослав Лазовић је иначе члан Одбора за изградњу храма Светог Саве и носилац ордена Светог Саве. Многи храмови Српске Православне Цркве украшени су његовим мозаицима и фрескама.

Папе и њихови сликари. Од Рафаела до Тицијана

Папе ренесансе су неговали помне односе према великим сликарима свога времена. Посредством сликара желели су да пласирају своје политичке поруке. Такве амбиције су врхуниле у папским портретима којима се ми данас дивимо као ремек-делима.

Роберто Цапери, који живи у Риму члан је Немачке академије за језик и поезију, Fellow научног колегијума у Берлину и гостујући професор на ETH у Цириху, аутор је више занимљивих књига о односу литературе и сликарства, открива  у овој студији - Roberto Zapperi: Die Päpste und ihre Maler. Aus den Italienischen von Ingeborg Walter - скривене мотиве иза папских портрета.

Уједно Цапери открива да су сликари папа често потискивали и изостављали тамне стране њихове готово неограничене моћи. Политиком су бавили папе ренесансе не само у име Цркве, већ и у име својих породица и њихових интереса. Реч је, пре свега, о моћним породицама као што су Della Rovere, Medici, Farnese.