Култура
У Москви отворена изложба Светска баштина Србије
14. Октобар 2011 - 11:27У оквиру Дана културе Србије у Русији, у Москви је у Музеју савремене историје Русије промовисана монографија Светска баштина Србије и отворена изложба фотографија српских цркава и манастира који су под заштитом Унеска.
Монографија је објављена на руском језику, а како је на презентацији рекао директор Музеја Сергеј Архангелов, културно наслеђе Србије је у Русији веома популарно.
Промоција књиге „Светска баштина – Србија“ у Москви
14. Октобар 2011 - 9:35У Државном централном музеју савремене историје Русије у Москви, 13. октобра отворена је изложба и одржана презентације књиге „Светска баштина – Србија“.
Циљ изложбе је да се представе културни споменици Србије, које је УНЕСКО укључио у списак свјетске културне баштине.
Сусрет језика и култура - Конференција удружења школа језика етничких заједница на Сиднејском универзитету
10. Октобар 2011 - 12:39Група учитеља и волонтера из школа српског језика при нашим Црквеним општинама учествовала је у раду конференције коју сваке године организује Државна федерација школа језика етничких заједница - NSW Federation of Community Languages - www.nswfcls.org.au.
Ћоровићеви сусрети писаца у Мостару
3. Октобар 2011 - 11:28У понедјељак 26. септембра, у Мостару, представљањем књиге „Живот и дјело Јевте Дедијера“ угледног београдског професора Милована Пецеља, завршени су овогодишњи Ћоровићеви сусрети писаца у Мостару. Аутор, Милован Пецељ, од прешућивања и заборава је отргнуо великог научника, антропографа, историографа и географа, човјека који је свијету открио Херцеговину и Херцеговце и с њих скинуо терет предрасуда и епитет „дивљих људи“ и „тамног вилајета“.
Српска културно благо - цркве брвнаре
29. Септембар 2011 - 13:46Црква брвнара је црква саграђена од дрвета. Има их свуда где је дрво било најважнији грађевински материјал, на примеру Русији, Пољској, Словачкој и у земљама Скандинавије. У Норвешкој има цркава насталих од брвна још у доба Викинга. Све и до да данашњег очуване цркве брвнаре у Србији старе су око двеста година. Оно што их чини знаменитостима нашег културног и духовног наслеђа је и податак да оне не показују знаке пропадања. То је показатељ трајности дрветом од кога су начињене. Једна од најзанимљивијих особина српских цркава брвнара је преносивост. Свака оваква црква може се раставити и поново саставити на другом месту.
Представљен први део едиције "Десет векова српске књижевности"
28. Септембар 2011 - 11:14Антологијска едиција "Десет векова српске књижевности", у издању Издавачког центра Матице српске, један је од највећих и најзначајнијих подухвата у српском издаваштву и културно знамење које остаје за будућа времена, изјавио је данас академик Предраг Палавестра.
На представљању првих 20 књига те капиталне едиције која би, како је планирано, требало да има укупно око 150 томова и обухвати оно највредније што је у српској књижевности написано од Светог Саве до наших дана, Палавестра је оценио да је тај издавачки подухват изузетно значајан за нашу културу уопште.