Култура

Представљен Шематизам Епархије бихаћко-петровачке

У сриједу, 18. маја 2011. године, са почетком у 19 часова у свечаној сали Дома Војске Србије у Београду одржана је прва промоција Шематизма наше Епархије. Овој промоцији присуствовао је велики број људи што је за организаторе, али и за самог Епископа Његово Преосвештенство г. Хризостома била велика сатисфакција и јавно признање за све оно што је учињено да би се дошло до ове промоције.

Поетско вече у Манастиру Житомислић

У недјељу, 05. 06.2011, у дворишту Манастира у Житомислићима, одржано је поетско вече два позната српска пјесника, Матије Бећковића и Рајка Петрова Ноге. Преко двије стотине гостију из Долине Неретве је скоро два сата уживало у говорењу и рецитовању ова два велика пјесника и пјевању чланова Српског Пјевачког Друштва „Гусле".

Светигорина едиција Немањићки манастири – Манастир Морача

Част нам је да Вас обавестимо да ће у четвртак, 16. јуна просторијама Медија центра (Теразије бр. 3) у 14.00 часова, Издавачко - информативна установа „Светигора" представити пету књигу у својој едицији „Немањићки манастири" - „Манастир Морача".

Овим путем бисмо желели да Вас позовемо да присуствујете промоцији књиге коју ће представити Митрополит црногорско -приморски Амфилохије Радовић, књижевник Матија Бећковић, проф. Аника Сковран и члан редакције проф. Весна Тодоровић. Водитељ програма: Сања Лубардић.

Иван А. Иљин: Поглед у даљину – књига промишљања и надања

прев. Р. Божић и В. Јагличић, Бернар, Београд - Стари Бановци 2010, 336 стр.

Трагајући за решењем кризе модерне цивилизације, Иван А. Иљин изградио је својеврсну философију очигледности. Сагледавањем свих релевантних аспеката атрофиране културе савременога човека, он се не задржава само на критици, већ нуди и алтернативу. Своју философију очигледности није систематски излагао, она је расута по његовим многобројним есејима и огледима. Иљинови есеји писани су јасно и прецизно, али и философски проницљиво и елегантно. Поглед у даљину је један од његових зборника текстова који се баве савременом културом у ширем смислу (подразумева се култура као свеобухватност људског постојања).

Скида се вео тајне са „Првог српског буквара”

Завод за уџбенике Србије у Нишу обележио 54.рођендан и промовисао први буквар инока Саве из манастира Дечани, штампан још 1597. године

Објављен и штампан на само два листа пре више од 400 година, „Први српски буквар", чији је аутор био инок Сава, из манастира Дечани, представља кључно дело које означава почетке писмености у Србији. Иако је вековима био заборављен, поново је штампан и умногоме ће све људе у култури и образовању у нашој земљи подсећати на средњовековни период развоја српске државе. Ово је јуче на Универзитету у Нишу, где је обележена 54.годишњица постојања и успешног рада Завода за уџбенике Србије, рекао министар културе Предраг Марковић. На свечаности на којој је промовисан „Први српски буквар" директор и главни и одговорни уредник завода Милољуб Албијанић посебно је истакао:

Рестаурација фресака у Призрену

На цркви Свети Георгије у Призрену стручњаци из Грчке почели конзервацију и рестаурацију фрескописа из 15. века. Ускоро радови и на Богородици Љевишкој. Светиње су тешко страдале у нападу албанских екстремиста 2004. године.