Култура

Покушали да мењају српску историју у УНЕСКО

Покушали да мењају српску историју у УНЕСКО

Србија је, после дипломатског рата у Комитету за светску баштину УНЕСКО, спречила покушај да се манастири и цркве Српске православне црква (СПЦ) на Косову и Метохији преименују из споменика културе Србије у споменике културе Косова, изјавио је данас у Бечићима министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

"Светиње СПЦ нису и не могу бити културни споменици Косова", објаснио је Јеремић.

Манастири на европским путевима културе

Културно наслеђе Србије, односно манастири Жича, Студеница, Градац, Ђурђеви ступови и Сопоћани налазе се упрограму „Главни културни пут Савета Европе" који под именом „Трансроманика" спаја и промовише европско наслеђе романичког периода. Европска културно туристичка рута „Трансроманика" покренута је у Немачкој 2003. године, а Србија је званично укључена новембра 2007. године.

Нушић пред једним гледаоцем

Сматрали смо да књига „Пронађено позориште", чије је представљање данас, може да буде лична карта пропасти села и градова у којима су некада живели Срби, каже Ненад Тодоровић

За аутомобилом полиције са упаљеним ротационим светлима, преко булевара Веслија Кларка, у камиону и два комбија, позориште се креће ка Пећи где их у центру, у дворишту старе Митрополије, чека целокупно српско становништво овог града. Блато, последице разарања, скеле од обнове, две старије госпође у свечаној одећи неког прошлог времена, учитељица Румена говори о новом светском поретку, рецитује поезију, подучава, а онда све прекине реченицом: „Децо драга, како нам недостају људи"... записано је, поред осталог, у богато илустрованој књизи „Пронађено позориште" коју су приредили Ненад Тодоровић и Живојин Ракочевић, а коју је управо објавило Народно позориште из Приштине.

У Израелу откривени остаци древнe византијске цркве

Израелски архелози сматрају да су у галилејском лучком граду Акра откривени трагови раног хришћанства. По мишљењу археолога Нурита Фајга, пре отприлике 1500 година, на месту данашњег трговинског центра налазила се хришћанска црква. На месту рушевине су такође пронађени и други археолошки предмети.

Шематизам Епархије бихаћко-петровачке представљен и у Новом Саду

Друга промоција Шематизма наше Епархије одржана је у свечаној сали Матице Српске у Новом саду, у уторак, 31. маја 2011. године са почетком у 19 часова. Као и у Београду на првој промоцији односног Шематизма у Дому војске, и овдје је у Матици српској, првој српској просвјетној и културној установи, друга промоција одржана на високом нивоу.