Наука

Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог

Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог
Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог
Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог
Протосинђел Захарија, сабрат манастира Буково, нови мастер теолог

Протосинђел Захарије (Митић), сабрат манастира Буково, одбранио је 24. априла 2017. године мастер рад из предмета Историја хришћанске Цркве на тему „Богословски спорови између Четвртог и Петог Васељенског Сабора“ на Православном богословском факултету у Фочи.

19. том докумената са Сверуског Сабора

Новоспаски ставропигијални манастир објавио је 19. том научно-академског издања докумената са Сверуског помесног сабора одржаног у Москви 1917-1918. године - Документа Одељења за манастире и монаштво. Књига, чији је главни уредник кандидат историјских наука, заменик директора Одељења за историју Цркве Московског државног универзитета Ломоносова проф. Запалски, садржи документа која се односе на манастире и монаштво.

Свето Писмо преведено на 648 језика

Свето Писмо у интегралном виду до данас је преведено на 648 језика. Као што је објавило Немачки библијско друштво, позивајући се на "Global Scripture Access Report" у Штутгарту данас, Библија је до сада у потпуности доступна и на тартарском језику. Турецки језик користи 5,2 милиона људи и углавном живе у Русији. На кинеском језику лису и ји Библија се сада може у читати у њеном интегралном виду.

Манастир Студеница - 700 година Краљеве цркве

Зборник радова Манастир Студеница - 700 година Краљеве цркве (Београд 2016) исход је рада студеничког скупа, у којем је учешће узело 26 истраживача – историчара, византолога, археолога, историчара уметности, филолога, музиколога и теолога.

Научни скуп Манастир Студеница – 700 година Краљеве цркве посвећен једној од најмањих а истовремено и најважнијих цркава српског средњег века, како је Слободан Ћурчић с правом назива, одржан је у Београду 8. маја и у манастиру Студеници 9, 10. и 11. маја 2014. године, у организацији Одељења историјских наука Српске академије наука и уметности, Православног богословског факултета Универзитета у Београду и манастира Студенице. Чланови Организационог одбора који су припремили скуп били су академици Димитрије Стефановић, тадашњи генерални секретар САНУ, Љубомир Максимовић и Гојко Суботић, као и архимандрит Тихон Ракићевић и протојереј-ставрофор проф. др Владимир Вукашиновић.

Три деценије Богословског факултета у Либертивилу

О тридесетогодишњици Богословског факултета Српске Православне Цркве при манастиру Светог Саве у Либертивилу, Илиној, САД, 1986/87- 2016/17.

Најумнија српкиња двадесетог века, Исидора Секулић, оставила нам је као подстрек, али и опомену, речи које је посветила владици Раду - Петру Петровићу Његошу, написавши: „Благо ономе народу који за своје предводнике има људе са визијом“. Историја рода нашег не оскудева у људима са визијама, али, истини за вољу, нису сви визионари успели и да отелотворе своје визије. Један од оних ретких визионара међу српским духовницима двадесетог века који је успео да започне и темељ постави једној невероватно далекосежној визији, а на ползу српског народа, али и све пуноће Православља у Америци, био је и, данас блаженопочивши, eпископ др Сава (Вуковић).

Симпосион у Ерлангену

Симпосион у Ерлангену
Симпосион у Ерлангену
Симпосион у Ерлангену
Симпосион у Ерлангену

У организацији Евангелистичке Цркве у Немачкој, од 21. до 23. априла 2017. године, у Ерлангену је одржан симпосион поводом стогодишњице рођења проф. Фери од Лилиенфелда (Fairy von Lilleinfeld 1917-2009).