Саопштења

Саопштење за јавност Епископског савјета Православне Цркве у Црној Гори

Епископски савјет Православне Цркве у Црној Гори, који чине епископи епархијâ Српске Православне Цркве: Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, Епископ милешевски Филарет и Епископ захумско-херцеговачки Григорије, засједао је, уз оправдано одсуство епископа Филарета и уз учешће умировљеног Епископа захумско-херцеговачког Атанасија, дана 16. августа 2011. године у манастиру Острогу, под окриљем светога и христоноснога Василија Острошког Чудотворца.

Конференција за медије представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији

Конференција за медије представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији
Конференција за медије представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији
Конференција за медије представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији
Конференција за медије представника традиционалних Цркава и верских заједница у Србији

Данас је у просторијама Савеза јеврејских општина у Београду одржана конференција за штампу на којој су представници традиционалних Цркава и верских заједница у Србији указали на многе проблеме код враћања (реституције) незаконито отете имовине Цркава и верских заједница у Србији. Овим поводом бројним представницима медија обратили су се Његово Преосвештенство Епископ бачки Г. Иринеј, Београдски надбискуп Г. Станислав Хочевар, председник Савеза јеврејских општина Србије г. Александар Нећак и адвокат који заступа Цркве и верске заједнице у поступку реституције г. Мирослав Николић.  (BETAPHOTO/VLADIMIR GOGIC, TANJUG)

Саопштење за јавност традиционалних Цркава и верских заједница у Србији

Традиционалне Цркве и верске заједнице у Србији изражавају подршку правичним захтевима Савеза јеврејских општина Србије да будући Закон о враћању одузете имовине и обештећењу, чија je радна верзија у поступку јавне расправе, треба да садржи и додатне одредбе о враћању имовине која је од Јевреја одузета током холокауста или у вези са холокаустом, у периоду од 1941. до 1945. године, као и у периоду од 1948. до 1953. године, приликом исељавања Јевреја из Србије у Израел, када им је имовина одузета, под принудом, уз одрицање од српског држављанства.

Саопштење за јавност традиционалних Цркава и верских заједница у Србији

Традиционалне Цркве и верске заједнице у Србији указују на следеће  проблеме код враћања (реституције) одузете имовине:

I Влада Републике Србије отворено најављује да има намеру да укине законску могућност враћања имовине одузете Црквама и верским заједницама у виду друге одговарајуће имовине (заменска реституција). Тиме би се угрозило већ стечено право Цркава и верских заједница на овај облик враћања одузете имовине у случајевима када није могућа натурална реституција. То имовинско право Цркве и верске заједнице су стекле важећим одредбама Закона о враћању (реституцији) имовине Црквама и верским заједницама, за које одредбе је Уставни суд својом Одлуком од 20. априла 2011. нашао да су у складу са Уставом Републике Србије и са Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода. Овакав однос Владе Републике Србије према стеченим имовинским правима, зајамченим Уставом, забрињава и због тога што је одавно истекао рок за подношење захтевâ за враћање одузете црквене имовине и за доношење одлукâ по тим захтевима.

Црква: Стожер окупљања српског народа

Његово Преовештенство Епископ Митрополије аустралијско-новозеландске Г. Иринеј: Кратак осврт на однос између српске дијаспоре и Српске Правосалвне Цркве

Написати коју реч o историји српске дијаспоре, од првих српских исељеника до последњих емигрантских таласа, уствари значи зaбележити напоре и настојања народа, појединаца и заједница, који кроз међусобно јединство и заједничко искуство теже да остваре, а често и обнове, учврсте и развију нови живот; с тим да никако не изгубе оне битне елементе свог претходног живота и искуства, како за своју генерацију тако и за будуће.

Саопштење за јавност традиционалних Цркава и верских заједница у Србији са конференције за новинаре, одржане у Београду 21. јула 2011.

Традиционалне Цркве и верске заједнице у Србији указују на проблем:

I Влада Републике Србије не примењује важећи закон о враћању (реституцији) имовине Црквама и верским заједницама, што представља директно кршење Устава Србије. Ову чињеницу утврдио је Заштитник грађана у свом редовном годишњем извештају за 2010. годину од 15. марта 2011. Својеврсна блокада примене овог закона од стране Владе Републике Србије огледа се у следећем: