Саопштења

Одговор јерођакону Дамјану који прослеђује допис умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија

Информативна служба
Српске Православне Цркве
Краља Петра 5
Београд
Бр. 29
Дана 19. септембра 2010. године

Тема: Одговор јерођакону Дамјану који прослеђује допис умировљеног Епископа рашко-призренског Г. Артемија

Поштовани,

Са жаљењем Вас обавештавамо да Ваш допис од 18. септембра текуће године не можемо да проследимо надлежнима из Информативне службе Српске Православне Цркве на разматрање и одлуку због тога што материјал који прослеђујете ствара неодољив утисак да је посреди или свесни фалсификат или нека голема конфузија.

Саопштење за јавност

Поводом свечаног чина устоличења Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја, који ће се обавити у великој лаври Пећкој Патријаршији, историјском седишту патријараха српских, у недељу 3. октобра 2010. године, обавештавамо јавност да све припреме за овај свечани чин теку по плану и да су свој долазак до сада потврдили многи гости који су позвани, како из земље тако и из иностранства.

Одговори Епископа Иринеја на питања новинара Политике у вези са изјавама муфтије Зукорлића

Због што бољег информисања јавности преносимо интегрални текст одговора Његовог Преосвештенства Епископа бачког Г. др Иринеја, на питањâ г-ђе. Јелене Чалије, новинара листа „Политика“, који је у скраћеном облику објављен у поменутом листу 5. септембра 2010. године. 

1. Исламска заједница у Србији позвала је традиционалне цркве и верске заједнице да се изјасне о промени састава Комисије за веронауку. Сматрате ли да је СПЦ требало да се изјасни поводом тога?

1. Шта је Исламска заједница у Србији, којој на челу стоји г. Зукорлић, писала појединим Црквама и верским заједницама код нас, заиста не знам. Што се тиче Српске Православне Цркве, стигао је, телефаксом, само кратак допис из Мешихата у Новом Пазару, насловљен Српска Православна Црква - Патријарх српски Иринеј (без назнаке господин, а о пуној почасној титулатури поглаварâ хришћанских Цркава да и не говорим), који је потписан овако: Потпредсједник Мешихата, муфтија Решад еф. Плојовић (ово еф. је скраћеница за ефендија, а то је турцизирана грчка реч која значи господар или господин). Дакле, пошиљалац себе назива господином, - господски, нема шта, - али притом, још господскије, занемарује чињеницу да је прималац такође господин.

Епископ бачки др Иринеј: Одговор на нападе муфтије Зукорлића

Ових дана су сви домаћи медији пренели жестоке оптужбе г. Муамeра Зукорлића, муфтије Исламске заједнице у Србији, упућене на рачун Српске Православне Цркве, Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, државе Србије и, напослетку, мене лично.

Оно што обичан човек исламске вероисповести, неупућен у односе између Цркава и верских заједница код нас, може да закључи из Зукорлићевих острашћених иступања јесте да је Српска Православна Црква некаква шовинистичка и екстремистичка организација која само гледа како да муслиманима нанесе штету, а да сам ја некакав силник који предводи насиље над исламском веронауком и другим делатностима србијанских муслимана.

Пре свега због истине као такве, а затим и због сваког обичног човека, муслимана који живи у Србији, покушаћу да укажем на то да тврђења г. Зукорлића не само да нису истинита, него представљају намерно, тачније злонамерно смишљене лажи, што он сâм, као и његови најближи сарадници, иначе добро зна.

Oтворено писмо Митрополитa Амфилохијa предсједнику Црне Горе Филипу Вујановићу и предсједнику Владе Црне Горе Милу Ђукановићу

Поводом увођења црногорског језика као службеног језика у школама у Црној Гори, као и проблемâ у односима Православне Цркве и државе Црне Горе, Високопреосвећени Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије упутио је отворено писмо предсједнику Црне Горе г. Филипу Вујановићу и предсједнику Владе Црне Горе г. Милу Ђукановићу. У наставку доносимо писмо у цјелини:

Саопштење за медије Комисије за верску наставу Министарства вера

Комисија за верску наставу у основним и средњим школама одржала је 25. августа 2010. године седницу поводом почетка школске 2010/11. године.

Седници су присуствовали:

председник Комисије Драган Чуровић, државни секретар у Министарству вера, заменик председника Комисије мр Зоран Костић, помоћник министра просвете, и чланови:

епископ бачки Иринеј, Српска православна црква,
монсињор Андрија Копиловић, Римокатоличка црква,
епископ Иштван Чете Семеши, Реформатска хришћанска црква,
суперинтендент Арпад Долински, Евангеличка хришћанска црква а.в.,
реис-ул-улема Адем еф. Зилкић, Исламска заједнице Србије,
рабин Исак Асиел, Јеврејска заједница у Србије,
мр Желимир Попов, помоћник министра просвете,
Богољуб Лазаревић, помоћник министра просвете.

Седници је присуствовала и Ана Мелек, по овлашћењу члана Комисије епископа Самуела Врбовског, Словачка евангеличка црква.