Саопштења

Oдговор проти Матеји Матејићу

Познати, а слабо упознати са истином о Цркви Православној уопште и о Српској Цркви посебно, прота Матеја Матејић, из Америке, написао је још један памфлет (објављен на псевдозилотском расколничком сајту „Борба за веру", 4. марта 2010), под насловом „Кривда као правда". Списаније познатог љотићевца у мантији могло би се преименовати у „лажи и клевете као правда" - тојест псевдоправда псевдозилотских, цркворушитељских кругова. Све информације велеученог, а мало схватајућег Проте потичу или из извора „рекла-казала" или, као и у претходним случајевима, са клеветничких антицрквених сајтова.

Отворено писмо Митрополита Амфилохија Миодрагу Вуковићу

Отворено писмо др Миодрагу Вуковићу, посланику у Скупштини Црне Горе и високом функционеру Демократске партије социјалиста Црне Горе

Поштовани г. Вуковићу,

Средином јануара у београдском недјељнику „Сведок" (бр. 704 од 19. јануара о.г.) објавили сте чланак „Српска православна црква", који је стигао до мене са закашњењем, па га са закашњењем и коментаришем. У њему сте посебно апострофирали обиљежавање „нове српске нове године" у Црној Гори. Иако невољно, ипак са два разлога Вам пишем ових неколико редака. Прво, осјећам извјесно пријатељство према Вама, на основу дугогодишњих сусрета, од Заграђа и Вашег породичног дома, до Хотела „Црна Гора".

Основана Епископска Конференција у Немачкој

Православни епископи Немачке, на седници одржаној у седишту Румунске Митрополије у Нирнбергу прошле суботе, дана 27. Фебуара 2010. године, донели су једногласну одлуку о оснивању Православне епископске конференције у Немачкој. На овај начин су спроведене препоруке IV Предсаборске Свеправославне Конференције, која је заседала у јуну 2009. године у Шамбезију код Женеве и која је донела одлуку о оснивању епископских конференција у православној дијаспори.

Саопштење за јавност

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је одлучио да се свечано устоличење Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, првобитно планирано за 25. април текуће године, одложи за јесен. Нови датум још није одређен, а јавност ће о њему бити благовремено обавештена.

Разлог одлагања је краткоћа расположивог времена за адекватну организациону и логистичку припрему овог значајног духовног догађаја, као и потреба да високи гости, домаћи и из света, имају могућност да се одазову, а не да због кратког рока то не могу да учине.

Информативна служба Српске Православне Цркве

Доставља: Епископ бачки Иринеј, с.р.
Београд, 1. марта 2010.

Саопштење за јавност Епископског Савјета Православне Цркве у Црној Гори

Послије саборне свете архијерејске Литургије служене у крипти храма Христовог Васкрсења у Подгорици и учешћа у свечаној Светосимеоновској литији од Храма до Немањиног града на Рибници, мјеста рођења светог Симеона Мироточивог, Епископски савјет Православне Цркве у Црној Гори одржао је своју сједницу при Храму Васкрсења.

Епископски савјет је најприје захвалио на братској посјети и учешћу у свечаности Њиховим Преосвештенствима господи Епископима зворничко-тузланском Василију, шумадијском Јовану, славонском Сави, полошко-кумановском Јоакиму (Охридска Архиепископија), као и свештенству из њихових и других епархија.

Саопштење за јавност - 27. фебруар 2010. године

Добар број наших медија објавио је ових дана вест да је ни мање ни више него седамнаест епископа Српске Православне Цркве тражило сазивање ванредног Сабора како би се на њему расправљало о догађањима у Епархији рашко-призренској.

Посреди је груба дезинформација - једна од многих у склопу ове теме - коју је неко, незнано ко, лансирао, а сви остали почели да понављају, некритички, не проверавајући вест ни у Информативној служби Српске Православне Цркве ни у службама Светог Синода. Ниједан епископ није званично тражио сазивање ванредног Сабора, али су се многи, практично сви, интересовали - и даље се интересују - за развој ситуације јер је свима без изузетка у првом реду стало до мира и љубави, доброг поретка и јединства у нашој Цркви.