Хришћански свет

У Јапану роботи ће до 2025. обављати посао 3,5 милиона људи

роб-отРоботи би до 2025. године могли обављати посао 3,5 милиона људи у Јапану, чије је становништво све старије и све се више смањује, показују резултати истраживања јапанске Фондације машинске индустрије.

Јапан до 2030. очекује 16-постотно смањење радне снаге, док ће се истовремено повећавати број старијих особа, због чега је влада забринута за то ко ће радити у земљи ненавиклој на имиграцију и несклоној страним радницима, пренео је радио Слободна Европа.

Почиње издавање нових личних карата

Са чипом или без. Нове личне карте изгледаће попут кредитних картица. Подаци на новом документу биће исписани на српском и енглеском.

лк Пријем захтева за издавање личних карата на новом обрасцу, а у складу са Законом о личној карти, почело је јуче у Београду, а од 21. априла почеће и у осталим градовима Србије, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

Рок за издавање нових личних карата је 15 дана од дана подношења захтева, а на шалтерима где се примају захтеви истакнут је списак потребне документације.
- Увођењем новог идентификационог документа - личне карте обезбедиће се смањење могућности фалсификовања и злоупотребе самог документа, поуздано и безбедно остваривање функције аутентичности власника документа, заштита интегритета података и непорецивост и заштита тајности података. Личне карте издате на старом обрасцу важиће до половине 2011. године - пише у саопштењу МУП-а.

Годишњица савезничког бомбардовања Београда

ДечанскаДанас се навршава 64 године од почетка савезничког бомбардовања Београда, априла 1944. године.

Приликом бомбардовања Београда, на православни Ускрс, и другог дана тог празника, званично је погинуло 1.100 Београђана и 18 Немаца, док је 1.400 становника главног града рањено. Међутим, погинулих је било знатно више јер се у званичан број рачунају само људи сахрањени у заједничкој гробници.

Угрожено девет врста риба

Министарство заштите животне средине покренуло акцију порибљавања Тисе, с циљем да се стање у тој реци поправи након прошлогодишњег помора риба

Због превеликог улова, загађења и изградње брана које доводе до исушивања, од 94 врсте рибе које живе у у рекама Србије угрожено је њих девет, процена је Министарства заштите животне средине. Јасминка Јовић, републички инспектор заштите животне средине, каже да су нарочито угрожене руска јесетра, паструга, младица, липљен, црнка, банатска кркуша, гавчица, велики вретенар, мали вретенар, које су заштићене Уредбом о заштити природних реткости. За разлику од оних које су на листи угрожених, веома су бројне популације алохтоних врста риба (толстолобици, сребрни караш, сунчаница...).

Интервју Њ.К.В. Принцезе Катарине дневном листу Глас јавности, 13. април 2008.

ПринцезаПринцеза Катарина Карађорђевић о хуманитарном раду и животу у Србији

ЉУБАВ ПРЕМА ДАРОВАЊУ ПОНЕЛА ИЗ ОЧЕВЕ КУЋЕ

Проблеми у земљи су бројни, али је Фондацији принцезе Катарине приоритет пружање помоћи бебама и деци донирањем опреме дечијим болницама, јер имамо највишу стопу смртности новорођенчади у Европи. Карађорђевићи помажу деци са срчаним обољењима и опремају нови операциони блок у дечјој клиници у Тиршовој

Пролеће у име народа

Цане Да ли има лепшег и тајанственијег посла у бележењу својих мисли, својих емоција. Оне знају да помогну неком ко их прочита, једино ако у себи садрже истинитост осликавања света и прилика у којима сви заједно живимо. Мисли су трагови слободе о којој сањамо и само је на тренутке имамо. Све остало је рутина свакодневних покрета. Хоћу да размишљам о добрим стварима, а како да дођем до њих затрпан гомилом лоших информација и узнемирујућих слика које пристижу из спољњег света. Како да се искључим из свега? Да селектујем шта бих, а шта не кад то улази и остаје у мени стварајући горчину и киселину. Како носити ту главу са тим мислима, како души да буде лакше. Немир ми мери пулс. Шта још рећи људима што им већ није поручено од паметнијих, мудријих и душевнијих који су хтели да помогну себи и другима. Осећам се као гост на домаћем терену.