Хришћански свет

Епископ Игњатије: Православље је пред великим изазовом

Владика ИгњатијеДогађај Христовог рођења, Сина Божијег као човека је од пресудног значаја за космичку историју. Дакле, не само за историју људи, него уопште за историју света што постоји, говори за "Блиц" поводом Божића Његово Преосвештенство Епископ браничевки проф. др Игнатије Мидић.

- И није случајно да је тај догађај поделио историју на ону пре Христа и ону после Христа. Али оно што би требало хришћани да знају у вези са овим догађајем то је да оваплоћење Сина Божијег, тај силазак Бога у свет и јединство са човеком значи, у ствари, сједињење створене природе са Богом, без кога сједињења природа не може да постоји.

Верски програм за Божић на РТС-у

РТСРадио Телевизија Србије је у данима Божићних празника посебно место дала верском програму чиме је показала да је отворени медиј, који јасно има и свакодневно изражава своју националну улогу у животу српског народа. Сарадња Радио Телевизије Србије и Српске Православне Цркве је изузетно значајна за нашу Цркву, самим тим што је из Републичке радиодифузне агенције (РРА) најављена успешна пријава више Епархија и црквених општина за добијање фреквенција како за радио тако и за телевизијске станице.

Радио Телевизија Србије има редовне емисије на свом Другом програму: Верски календар и Верски мозаик. Ове емисије, на одличан и савремен начин, ствара Продукција Епархије бачке.

Феноменологија празника

Савремена цивилизација је створила „индустрију празника". Претворила их је у „празне дане", „нерадне дане", у дане „доколице"

Биговић У древним културама време се делило на „свето" и „профано". Празници су тада били извор „светог" времена. „Профано" време је историјско, друштвено, тегобно и обично. „Свето" време је метаисторијско, вечно, радосно, бесмртно, раздрагано. Кроз празнике је „профано" време доживљавало своју катарзу и преображавало се у сакрално. Све до новијег времена осећала се хармонија између празника и свеопштег космичког ритма. Свеопшта секуларизација данас секуларизује и празнике.

Манастирска „Кућа живих", последња нада за наркомане

Уништио сам породицу, изгубио пријатеље, овде уз рад и дисциплину већ се одупирем злу које ме је спопало, каже Владимир Филиповић

манастир Ковиљ Нови Сад - У немедицинској борби против болести наркоманије, од којих је најтежа хероинска зависност, на подручју Војводине, најдаље је отишла Епархија бачка. Братство манастира Ковиљ годинама пружа уточиште младима који траже помоћ да би се извукли из пакла у који су запали. Монаси на челу са Владиком јагарским др Порфиријем прихватају их отворена срца и храбре на путу избављења. Пре више од три године Владика Порфирије благословио је отварање центра „Кућа живих" у Ченеју, надомак манастира.

Сатанизам у музици

Руски социолози и културолози су истраживали популарне песме које се тренутно слушају на свим радио и ТВ програмима и том приликом су утврдили да око 35% песама говори о самоубиствима и убиствима. У једном ширем међународном истраживању је показано да се близу 6000 младих у Америци убије под утицајем такве музике.

Србин којем се верује

Пише: Јован Јањић

лого НИНПоглавар СПЦ из болнице поручује: "Треба да се молимо за све људе. Пре свега, за људе добре воље. Али, и за људе зле воље, да би и њихова воља постала добра, јер је и њима потребно спасење!"

Вест да се Патријарх Павле, због општег здравственог стања, налази у болници многе је онеспокојила. У посету Његовој Светости на Војномедицинску академију у Београду пошли су председник државе Борис Тадић, председник Владе Србије др Војислав Коштуница, принц Александар Карађорђевић, реис- ул-улема Србије Адем Зилкић, водећи српски писци Добрица Ћосић и Матија Бећковић...