Епископ Атанасије служио у Доњој Будриги и посетио села Косовског Поморавља
Епископ Атанасије данас је служио Свету Литургију у селу Доња Будрига, недалеко од Партеша (општина Гњилане) уз саслужење десетак свештеника и два ђакона. Црква Св. Параскеве, која је недавно реновирана, била је пропуна народа. У Литургији је учествовало 200 људи, већином из Косовског Поморавља и многи су се причестили, посебно деца. Епископ Атанасије је на Малом Входу Свете Литургије дао умировљеном протојереју Живојину Трајковићу напрсни крст протојереја-ставрофора у знак признања за његов досадашњи пастирски рад у Косовском Поморављу.
Такође, Владика је поделио и захвалнице људима који су посебно заслужни за реновирање храма Св. Параскеве. По обичају, народ из Будриге приредио је после Литургије и ручак за све присутне, тако да се заједница остварена у Литургији пренела и за трпезу где је било и песме јер народ Поморавља и поред свог страдања сачувао је дух хришћанске стамености и оптимизма, који га је одржао вековима на овом простору.
Након Доње Будриге Владика Атанасије је кренуо у правцу српског села Жегре из кога су Срби 1999. године протерани на очиглед међународних снага КФОР-а. У селу су све куће спаљене и порушене и Срби још не могу да се врате због опасности од локалних Албанаца. У селу су и рушевине цркве Св. Илије као и оскрнављено и порушено српско гробље. На путу према Жегри пролази се кроз село Владово где се налази велики број узурпираних српских имања. Око 63 % земљишта у атару овог села катастарски припада Србима, али имања су заузели Албанци и ево већ 12 година Срби не могу ни да се врате ни да слободно располажу својом имовином.
На крају данашње посете Косовском Поморављу, Владика Атанасије је посетио село Пасјане и цркву Св. Преображења у овом селу.
У својој беседи на данашње Јеванђеље у храму Св. Параскеве у Доњој Будриги, Епископ Атанасије је беседио о светим Женама Мироносицама којима је посвећена друга недеља по Васкрсу. Посебно је објашњавао верном народу значај Свете Евхаристије "која везује небо и земљу и која је врхунац и израз наше вере"."Вечни живот ће бити трпеза Царства Небескога и свадба Царевог Сина, где ће Дух Свети привести Невесту - Цркву, а Црква смо сви ми - верујући Народ у Христу."
У наставку беседе Владика је говорио о спасењу човека и његовом предвечном назначењу: Бог је створио човека по образу Сина Свога, створио га је по слици будућег Христа, Сина Свог који ће постати човек, то јест, Богочовек. Зато је пострадао за нас да би нас ослободио од греха који је ропство ђаволу, отуђење од Бога и довео нас у заједницу - Цркву, а врхунац те заједнице је заједничко Причешће. Предуслов за причешће је права вера (правоверје) која се показује у правом животу (правоживљу) који је Образ Христов, измирење са свима... Не треба да вадимо трун из ока ближњег свога, а не видимо брвно у оку свом.Бог је човекољубив и милосрдан и ми морамо да отворимо срце своје за Бога јер он неће да проваљује.Господ каже: "Ако ко хоће за мном да иде, нека држи заповести Моје", а заповести Божије су два конститутивна елемента нашег бића јер је човек саздан у облику крста. То су заповести љубави према Богу и љубави према људима.
После Свете Литургије, Владика се са бројном децом куцао ускршњим јајима, а деца су затим певала косовске песме.
Извор: Митрополија црногорско-приморска