Епископи Атанасије и Теодосије служили помен за пострадале у Ливадицама
Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Његово Преосвештенство Епископ Г. Атанасије и Викарни Епископ Липљански Г. Теодосије, уз саслужење протосинђела Михајла из Призрена, служили су данас у цркви Светог Николе у Приштини помен за жртве терористичког напада на аутобус "Ниш Експреса", у месту Ливадице код Подујева. Данашњем помену у Приштини присуствовало је око педесет чланова породица погинулих, преживели из аутобуса и верници.
"Молим се Богу да пострадалима из Ливадица подари рајско насеље и царство небеско заједно са свим божјим људима у наручју Аврамовом.Наручје Аврамавово је рука Господња која држи праведнике како је то дивно приказанао на фреска у нашим манастирима. Ми их спомињемо певајући им вечан спомен. Децо, браћо и оци, а важно је да нас Бог спомиње и памти", рекао је владика Атанасије.
Он је подсетио присутне да за злочин нико није одговарао, као и на чињеницу покушаја прикривања злочина у Ливадицама и манипулацију са цифрама страдалих путника: "КФОР и УНМИК нису хтели данима да саопште колики је број настрадалих, они су то скривали јер уколико је број мртвих преко десет онда је то тероризам, а они су хтели да овај напад окарактеришу као обичан криминал. Када су лекари из Србије вршили обдукцију, њима је такође забрањено да саопште тачан број, нама су говорили да има седам мртвих. Српски лекар патолог др Саша Добричанин, који је учествовао у идентификацији лешева изјавио је тада да не сме да каже колико је било тачно жртава у Ливадицама, јер су га немачки патолози условили да ако каже да има више од десет мртвих , неће више моћи да учествује у даљој обдукцији", казао је Владика Атанасије.
Иначе, Епископ Атанасије је 2001. године извршио опело пострадалим у Ливадицама у манастиру Грачаница, у одсуству Епископа Артемија који је тада био на путу по САД.
Из вести Радио КИМ:
Једини осумњичени за овај злочин, Фљорим Ејупи, ослобоđен је одлуком Врховног суда у другостепеном поступку, због недостатка доказа. Еулекс је потом покренуо нову истрагу, а шеф тима Еулексових тужилаца Тео Јакобс јуна прошле године је изјавио да тај случај воде људи из канцеларије специјалног тужиоца који су задужени за случајеве ратних злочина, док је Фљорим Ејупи и даље на слободи.
Жртве напада на аутобус највише боли то што ни након девет година нико није одговарао за овај злочин. "Највише ме боли што истрага није дала никакве резултате. Фљорим Ејупи је пуштен прошле године, после два месеца од успостављања Еулекс мисије. Након што је УНМИК водио истрагу 5-6 година све је бачено у фиоку, једини осумњичи је ослобоđен , а остале нису ни нашли. Волели би да знамо како Еулекс води истрагу, требају да о томе обавесте жртве, као што је то УНМИК радио, да знамо докле се са истрагом стигло," казала је за КИМ радио једна од преживелих путница Ниш Експреса, Горица Шћепановић.
Слично размишља и Гордана Ђорић, која се тог дана такође налазила у аутобусу: "Боли ме то што још увек не знамо ко је то урадио и зашто је то урадио. Боли ме што онај ко је одговаран за овај напад још увек није кажњен. Боли ме што нико не придаје важност, не пита породице настрадалих како је њима ових девет година без својих најмилијих. Боли ме што и даље живим у времену без закона и владавине права. Живим на простору где се само показује сила. Сећам се свега што се десило тог дана, малог детета које се играло са свима нама у аутобусу и младог брачног пара, сећам се Мирјане и свих који су били поред мене. Сећам се унакажених тела која су била на путу, сећам се свега и то никада нећу заборавити", казала је Гордана.
У организацији Културно-просветне заједнице Косова и Метохије данас су се и у Лапљем Селу окупили песници, ученици, наставници, родбина и пријатељи како би обележили девету годишњицу од страдања путника аутобуса "Ниш експрес" подметнутој експлозији код Подујева.У експлозији мине, постављене испод моста на магистралном путу Ниш - Приштина, дигнут је у ваздух први од шест аутобуса којима су расељени Срби са Косова и Метохије ишли на Задушнице у Грачаницу, у пратњи војника КФОР-а, 12 Срба је погинуло, а 43 рањено.
Извор: Епархија рашко-призренска