Свечано прослављен Михољдан у Великој Хочи
У Великој Хочи, недалеко од Ораховца, свечано је прослављена сеоска слава, празник преподобног Киријака Отшелника - Михољдан и завршетак овогодишње бербе грожђа. Свету Архијерејску Литургију у порти цркве Свете Ане, поред сеоске школе, служили су Преосвећена Господа Епископи Рашко-призренски Теодосије и викарни Липљански Јован уз саслужење монаштва и свештенства Епархије.
Након Свете Литургије благословен је и преломљен славски колач, а потом одржан културно-уметнички програм који су за присутне припремила деца из ОШ „Светозар Марковић“ из Велике Хоче.
Епископ рашко-призренски Теодосије у беседи се захвалио Господу што је на Михољдан окупио народ у Великој Хочи. „Ово је дан када се сви сабирамо у заједници и љубави како би заблагодарили Богу за све плодове и дарове које нам даје и заиста мештани овог села благодаћу својом и захваљујући Господу Богу и дан данас постоје“, казао је Епископ Теодосије.
Он је додао да је данашњи дан посебан за све како због празника Михољдана тако исто и због мештана Велике Хоче јер у најтежим данима у историји Срба на Косову и Метохији опстају на овом простору. Епископи, свештенство и гости су потом посетили и Дечанску виницу где их је дочекао и угостио монах Марко Дечанац, а потом им је послужен и славски ручак.
На Михољдан се традиционалоно обележава и крај овогодишње бербе грожђа. Како кажу становници Велике Хоче ова година није била повољна за производњу грожђа, али су и поред тога вино и ракија доброг квалитета. Локални произвођачи вино и ракију већином продају у Великој Хочи јер, због тренутне безбедносне ситуације, нису у могућности да пласирају своје производе на друго тржиште.
Велика Хоча је метохијско место са 13 средњевековних цркава и један од најпознатијих винарских региона у Србији, још од времена Стефана Немање када су се на овом простору налазио метох манастира Хиландара. Ово је данас једино преостало српско село у ораховачкој општини. Многи виногради су од 1999. опустошени а чокоти већим делом посечни. Због небезбедности виногради се обрађују само у кругу од 500 метара.
Извор: Епархија рашко-призренска