Приштина: Девета годишњица мартовског погрома
Поводом девете годишњице мартовског погрома Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски г. Теодосије служио је 17. марта 2013. године у приштинском храму Светог Николе свету Литургију и парастос пострадалим жртвама насиља.
Владики је саслуживало тринаест свештенослужитеља, а Литургији је присуствовало око 200 верника. Међу присутнима био је и шеф Кацеларије Владе Србије за Косово и Метохију г. Александар Вулин са сарадницима и специјални представник Европске Уније за српску духовну и културну баштину г. Димитрис Мосхопулос.
Свету Литургију певао је Мокрањчев хор из Београда са којим је дошао и један број поклоника на челу са протојерејем-ставрофором Радивојем Панићем, старешином храма Светог Саве у Београду.
Владика Теодосије је у беседи истакао да су они, који су пре девет година на данашњи дан убијали и протеривали, палили светиње Божје и домове Срба који су били опредељени да живе овде, мислили да ће смрћу све бити завршено. Оно што се Србима десило 1999. године па на даље, то је био велики погром када је стотине хиљада људи напустило своје домове и ове просторе, а око 150 цркава оскрнављено и порушено. И наша гробља су оскрнављена. И све то се дешавало пред очима целог света, рекао је владика Теодосије.
“Мислили смо да ће ти који чине зло престати једног дана. Најмање смо се надали да ће међународна заједница допустити такав погром и злочин над недужним српским становништвом који је остао да живи овде. Мартовски погром нас је све изненадио, укључујући и војнике који су чували наше светиње и били задужени да обезбеде мир на овом простору, рекао је Владика. Према његовим речима, погром из 2004. био је већа рана од оне која нам је нанета 1999. године, зато што је српско биће било рањено, а злочин је извршен над тим рањеником који није могао да се брани и који је био немоћан.
"Они који су требали да га бране, окренули су главу своју и допустили да се злочинци иживљавају над нашим народом и нашим светињама", рекао је Владика рашко-призренски подсетивши да је тада била спаљена црква Светог Николе у Приштини и да још постоје трагови тог вандализма на зидовима и фрескама. Епископ Теодосије је подсетио да су тада страдали и остали српски храмови на Косову и Метохији међу којима и они који су светска културна баштина.
Поводом обележавања девете годишњице мартовског насиља на Косову и Метохији, Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију организовала је низ активности којима жели да подсети светску и домаћу јавност на злочин који је 17. и 18. марта 2004. године почињен над српским и неалбанским народом.
У Косовској Митровици одржана академија "Песмом против звери“, на којој су учествовали песници из Србије, Републике Српске и Црне Горе, а специјални гост била је Марија Шерифовић. И у другим местима на Косову и Метохији од 17. до 24. марта биће организоване изложбе фотографија.
Извор: Епархиај рашко-призренска