Прослава Ваведења у Богородичином храму из 14. века у Липљану

Прослава Ваведења у Богородичином храму из 14. века у Липљану
Прослава Ваведења у Богородичином храму из 14. века у Липљану
Прослава Ваведења у Богородичином храму из 14. века у Липљану
Прослава Ваведења у Богородичином храму из 14. века у Липљану

На празник Ваведења Пресвете Богородице, Преосвећени Епископ рашко-призренски г. Теодосије је служио свету архијерејску Литургију у Липљану.

Саслуживали су намесник приштевски протојереј-ставрофор Светислав Трајковић, са свештеницима тог намесништва. Ваведење Пресвете Богородице је један је од највећих празника посвећених Богомајци. Слави се као успомена на дан када је Богородица први пут уведена у Храм Божји у Јерусалиму и потпуно се заветовала Богу да би по Божијем предвечном промислу постала она која је као девица родила самог Спаситеља Христа, оваплоћеног Бога Логоса.  

Прослава у липљанском храму Ваведења Пресвете Богородице из 14. века увек је посебан доживљај.

-Тај храм је до наших дана опстао на овим светим просторима и опомиње нас да и ми треба да опстанемо, али не својом силом, снагом, памећу већ силом Божјом и молитвама Пресвете Богородице, онако како је наш народ у прошлости живео и опстајао, имајући веру и наду у Господа тражећи заступништво Пресвете Богородице. Тако и ми данас треба да своје очи уперимо ка небу и да од Бога тражимо помоћ. Да бисмо могли чисте савести од Бога тражити помоћ треба да испуњавамо реч Божију и заповест Божију, казао је владика Теодосије.

Данашњи празник у Липљану посебно су улепшала деца, која су својим присуством и радости због празника, али и првог снега обележила на свој начин. Учитељ у Основној школи Браћа Аксић у Липљану каже да има деце, не као некада, мање је људи, али сматра да је са мало добре воље могућ опстанак Срба у Липљану. -Довели смо децу из прве смене од првог до четвртог разреда, дошли су и људи из околних места. Сваке недеље се одржава служба у цркви, не буде толико људи, али данашњи дан посебан због празника. Тако да је овде могућ живот, има нас још овде на овим просторима, каже Славомир Мирић. 

Председник Привременог органа Липљан Златко Лазић напомиње да безбедносна ситуација није баш најбоља, али се нада да ће се у будућности људи осећати сигурније. Истиче, да за мештане празник представља једно јединство. -Ови верски објекти много значе, показују да је вера православља присутна овде и да ће Срби и опстати на овим просторима, то се види и по овом скупу и Литургији која је служена данас. Деца су радост, злато које свака породица цени, и ово окупљање овде у цркви много значи, истиче Лазић.

Мештанин Липљана Љубомир Јовановић каже да се Срби у Липљану углавном окупљају око своје цркве и да тако проводе дане. -Мало је нас у Липљану, окупљамо се овде око цркве и тако проводимо дане од јутра до сутра. Сутра се понавља исто до неке свечаности када се мало више нас окупи. Липљан треба да се сачува, да се одржи, много је леп град, не треба да се напусти, каже мештанин Љубимир Јовановић.

Ваведење је један од пет највећих празника посвећених Пресветој Богородици. Овај православни празник је и крсна слава поједниних мештана у Липљану у коме данас живи око 400 Срба.

Извор: Епархија рашко-призренска