Свечано прослављен Видовдан - Патријарх Иринеј служио Св. Литургију у Грачаници и парастос косовским јунацима на Газиместану

Празновањем Видовдана, Српска Православна Црква и српски народ обележавају 621. годишњицу сећања на подвиг српске војске која је 1389. године на Косову бранила своје земље и хришћанство од моћне Отоманске империје.

Централна прослава Видовдана на Косову и Метохији данас је почела Св. Архијерејском Литургијом коју је служио Његова Светост Патријарх Српски Г. Иринеј уз саслужење Митрополита Амфилохија, Епископа Атанасија и Епископа Теодосија као и 20так свештенослужитеља из више Епархија СПЦ. У светој Литургији која је служена на подијуму испред Грачаничког храма, који је био мали да прими све присутне, учествовало је више стотина верника са Косова и Метохија и целе Србије. У Литургији је учесвовао и већи број монаха и монахиња, међу којима су биле и игуманија пећка мати Февронија, игуманија жичка мати Јелена и игуманија грачаничка мати Ефросинија.

Државу Србију на данашњој свечаности представљали су Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић и Министар вера Проф. др Богољуб Шијаковић са сарадницима. Поред њих Св. Литургији и парастосу на Газиместану присуствовали су амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Конузин за својим сарадницима и групом руских кадета, шеф руске канцеларије на КиМ Андреј Шугуров, шеф грчке канцеларије на Косову и специјални ЕУ представник за српску баштину на КиМ Димитрис Мосхопулос, шеф норвешке канцеларије на Косову и велики добротвор хуманитарних акција за српске повратнике на КиМ Свере Јохан Квале као и још неколико других страних дипломата.

У својој видовданској беседи Патријарх Српски Иринеј говорио је речима еванђелске мудрости и љубави нагалашавајући значај данашњег празника и узвишености лика Св. Кнеза Лазара. Враћајући се времену у коме живимо Патријарх Иринеј истакао је у Грачаници да је Косово за Србе света земља, најсветије парче отаџбине.

"Ми смо данас дошли да се поклонимо онима који су себе жртвовали, највећој жртви у историји хришћанског народа". Патријарх српски Иринеј поручио је да албански народ има неспорно право да постоји на Косову и Метохији, али да то право имају и Срби, којима је Космет вековна отаџбина.

Патријарх Иринеј је, у видовданаској беседи, изразио наду да ће за Косово и Метохију бити нађено решење које ће задовољити обе стране - и српску и албанску. "Решење које ће задовољити само једну страну није решење, већ разлог за раздор, а то не желимо ни ми, ни они који на Косову хоће да имају своју земљу и своју државу. Ова земља припада нама као историјском народу на овим просторима, али припада и онима који су са нама, и ми се надамо решењу које ће задовољити обе стране", рекао је Патријарх Српски.

Након Св. Литургије Епископ Теодосије поделио је ордене "Мајке Југовића" мајкама са најмногодетнијим породицама. Игуманија Ефросинија са сестрама приредила је за све званице и присутни народ празнични ручак.

У 13.00 часова, када се сакупила већина народа која је данас из разних крајева Србије кренула на Косово и Метохију, одржан је традиционални парастос погинулим српским ратницима у Косовском боју 1389 године на Газиместану. Пред спомен обележјем Косовским јунацима окупило се неколико хиљада људи из Србије, Црне Горе и Републике Српске (Тањуг). Група монаха је пре почетка парастоса отпевала српску химну "Боже правде", а руски кадети су потом отпевали и Руску химну у знак традиционалног пријатељства и заједништва наша два народа.

Обраћајући се окупљенима Митрополит Амфилохије, који обавља дужност Мјестобљуститеља Епархије Рашко-призренске, беседио је о Св. Кнезу Лазару који је одлучио да је боље славно изгубити живот него ли срамно живети. "Од тада до данас на овом месту се настаљају та борба између зла и добра, између мржње и љубави, између правде и неправде, између истине и лажи, између насиља и слободе...", рекао је Митрополит Амфилохије, указујући да Косовски завет има дубоки евенђелски смисао и вековима духовно и историјски усмерава српски народ.

Данашњом прославом Видовдана још једном је потврђено да се српски народ вековима окупља око Светога Кнеза и његове жртве на Косову Пољу као кључног елемента српског духовног и националног јединства. Косовским заветом, служећи Богу и народу, непрестано се уграђујемо у ткиво Цркве сведочећи Светотројични начин постојања. Зато је Видовдан у историји срспког народа био не дан сећања на мртве већ дан сећања на живот будући који су давне 1389 године изабрали и својом жртвом за ближње потврдили Српски кнез и његов народ бранећи своје светиње и своју веру.

Парастосом на Газиместану завршене су данашње Видовданске свечаности које су окупиле до сада највећи број верног народа из свих српских крајева у послератном периоду.

ЖИТИЈЕ СВ.ВЕЛИКОМУЧЕНИКА КНЕЗА ЛАЗАРА КОСОВСКОГ

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ГРАЧАНИЦА


ПАРАСТОС НА ГАЗИМЕСТАНУ