Вести са Косова и Метохије

Премијер Вучић упутио писмо чланицама Унеска

Премијер Александар Вучић упутио је 11. октобра 2015. године писмо свим чланицама Унеска, у којем је изразио забринутост због захтева за пријем самопроглашеног Косова у чланство те организације, наводећи да је неутемељен са становишта међународног права.

Писмо гласи у целини: "Обраћам Вам се овом приликом у вези са питањем од највећег значаја за Републику Србију, које је повод за нашу озбиљну забринутост. Реч је о захтеву за пријем тзв. Косова у чланство Унеска. Овај захтев је неутемељен са становишта међународног права и због тога, као и са политичког и моралног аспекта, за Републику Србију, апсолутно неприхватљив.

Пећка Патријаршија – Чувар наше будућности

Вековно седиште српских архиепископа и патријарха у Пећи, стециште теолога, књижевника, уметника и најумнијих Срба минулих времена, у којем се чува богата уметничка и црквена баштина, које више од седам векова одолева освајачима и чува сећање на најславније, али и најтеже тренутке српске историје, дочекало је нови миленијум окружено бодљикавом жицом.

Иза те жице скупила се, један уз други, четири дивна и висока храма. Чувају један другога, јер знају да су у крстовима њихових купола сабрани сви српски крстови, знају да је под њиховим сводовима рађана историја нашег народа. Но, знамо ли то и ми? Знамо ли да је Пећка Патријаршија камен темељац српске историје? Чезнемо ли ми за њом данас, као што су Јевреји некад чезнули за Јерусалимом?

Распето Косово - Crucified Kosovo - Распятое Косово

Подсећамо:

ЧЛАНАК У ИЗРАДИ!

Србија наставља борбу против пријема Косова у Унеско

Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић изјавио је данас, поводом расправе о пријему Косова у Унеско, да ће држава размотрити све што јој стоји на располагању да то спречи, али и напоменуо да је ту маневарски простор Србије изузетно мали. Селаковић је истакао да су правни и политички механизми које наша земља има на располагању изузетно слаби, и изразио сумњу у то да ће и државе које Србија сматра својим традиционалним пријатељима по том питању стати на њену страну. Он је објаснио да би пријем Косова у Унеско значио да нешто што је од свога настанка носило предзнак српско, нешто што је својина Српске Православне Цркве, простим подизањем руку већине више не би могло тако да се зове.

Србији нико не може отети духовно и културно наслеђе на Космету

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је одлука о уврштавању чланства Косова у дневни ред 197. седнице Извршног савета Унеска, која је заказана за 21. октобар, погрешна, али и очекивана. Ђурић је у изјави за лист "Блиц" истакао да је та одлука по својој природи процедурална, али и да шаље поруку решености великог броја земаља да подрже чланство наше јужне покрајине у важном телу Уједињених нација (УН).