Вести са Косова и Метохије

Заседао Епархијски савет Епархије рашко-призренске

Редовно заседање Епархијског Савета Епархије рашко-призренске и косовско-метохијске одржано је 21. фебруара 2014. године у просторијама Епархије. Дан раније одржане су редовне седнице Епархијског управног одбора и чланова Црквеног суда.

Црква где су се причестили косовски јунаци

Село Самодрежа се налази на око пет клометара од Вучитрна, а добило је назив по истоименитој цркви посвећеној Усековању главе Светог Јована Крститеља.

У самом селу до пре нешто више од једну деценију живело је двадесетак српских породица које су нажалост морале да напусте своје домове. У Самодрежи се по предању причестила војска на челу са Светим Кнезом Лазаром пред бој на Косову, а након боја погинули јунаци су сахрањени у костурници ове цркве заједно са витезом Милошем Обилићем. Кроз своју дугу историју црква је више пута скрнављена, рушена и обнављана (1932. године). Пречишћених форми и јасних линија, изведена је од белих мермерних тесаника, према заједничком пројекту архитеката Петра Поповића и Александра Дерока.

Грачаница: Девет векова Симeона Немање

Грачаница: Девет векова Симeона Немање
Грачаница: Девет векова Симeона Немање
Грачаница: Девет векова Симeона Немање
Грачаница: Девет векова Симeона Немање

Дом кулуре у Грачаници био је домаћин свечаности под називом ''Девет векова Симеона Немање''.

Овим поводом уприличена је изложба икона и слика младих и талентованих уметница Маје Тодић и Миљане Булатовић. Поред уметничког дела ово несвакидашње вече у Грачаници имало је научни и духовни део. Проф. др Божидар Зарковић је говорио о Стефану Немањи (Светом Симеону Мироточивом) као државнику и владару и Србији из тог периода као једној стабилној средњовековној држави. Епископ Теодсије је дао духовни печат овој  вечери говорећи о Светом Симеону у контексту Светосимеоновског сагледавања вере и живота са посебним акцентом на подвиг молитве и поста. Директор Дома културе г. Жувојин Ракочевић напоменуо је да је предавање епископа Теодосија прво у низу предавања духовног семинара које ће се одржавати четвртаком у Дому културе у Грачаници.

На Косову и Метохији са српским народом страдају и српска гробља

Света дужност и потреба да се обилазе гробови предака се још увек у Ораховцу као и у већини места на Косову и Метохији, и после деценију и по остварују само на задушнице. Жито се носи у цркву где свештеник служи Литургију и обави помен, а они који могу и имају храбрости, одлазе на гробље да запале свеће за покој душе. Сваки пут Срби на гробље одлазе са урезаним у памћење завештањем родоначелника старе српске државе Стефана Немање, изреченим на самртном часу своме сину Светоме Сави, али упућене и потомцима који се пуних 900 година смењују у земљи отачаства му:

Министар иностраних послова Аустрије у Грачаници

Министар иностраних послова Аустрије у Грачаници
Министар иностраних послова Аустрије у Грачаници
Министар иностраних послова Аустрије у Грачаници
Министар иностраних послова Аустрије у Грачаници

Аустријски министар спољних послова Себастиан Курц са својим сарадницима јуче је посетио манастир Грачаницу и разговарао са Епископом рашко-призренским и косовско-метохијским г. Теодосијем. Пре састанка епископ Теодосије и високи аустријски званичник посетили су грачаничку цркву, где је госте из Аустрије Владика упознао са богатом историјом Српске Православне Црке на простору Косова и Метохије. У току званичног разговора у Владичанском двору владика Теодосије је нагласио да је живот косовско-метохијских Срба још далеко од нормалног јер две трећине предратног српског становништва још живи у избеглиштву. Владика је нарочито истакао потребу поштовања људских и верских права и заштиту богате српске баштине и њеног идентитета.