Вести са Косова и Метохије
Ни после пет година од мартовског насиља расељени не могу да се врате у своје куће
17. March 2009 - 15:15Расељени, који су морали да напусте своје домове 17. марта 2004. године, ни после пет година не могу да се врате у своје куће. Суботић Олгица напустила је Обилић 17. марта. Олгица каже да је тај дан био један од најтежих и најстрашнијих у њеном животу. "Било је веома тешко. Сећам се руље Албанаца, полиције. Станари зграде у којој сам ја живела нису хтели да напусте зграду. Цео Обилић је горео! Када смо чули да су запалили једну четвороспратницу у којој су били Срби и ми смо морали да напустимо станове. Смештени смо у станицу полиције. Уплашени, у пижамама, спаваћицама, повређени, претучени били смо прибијени једно уз друго и нико нам није указао помоћ", каже Олгица. Она већ пет година живи у контејнерском насељу у Грачаници у изузетно тешким условима. "Повратка нема. Кућа коју сам имала у Обилићу спаљена је 1999. године и није обновљена, а ја сам живела до 2004. године у згради из које су ме Албанци истерали за време мартовског насиља. Живим већ пет година без купатила, без ичега, а једина примања су ми минимални лични доходак. Помоћи нема ниоткуда", казала је Олгица. Максимовић Живка која је до 2004. године живела у згради Yу програма у Приштини, већ пет година живи у контејнерском насељу у Грачаници са троје деце. 17. март за њу је, како каже језиво искуство кога не зели да се сећа. "Ја и супруг нисмо знали где су наша деца. Нико није знао где да иде и где да бежи. Меткови су нам летели изнад глава. Страшно и језиво", казала је Живка. Живкин супруг је преминуо прошле године и она сама брине о одраслој ћерки и два сина који су у средњој школи. Она каже да више нико не долази, да држава Србија не чини ништа да обезбеди бољи смештај за људе који ту живе и да су их, како каже, "сви заборавили".
Извор: КиМ радио
У Грачаници служен парастос жртвама 17. марта
17. March 2009 - 15:04Паљењем свећа и парастосом у манастиру Грачаница обележена је петогодишњица мартовског погрома. Парастос су служили свештеници грачаничке парохије. Обраћајући се окупљенима отац Радослав је казао да се морамо стално окупљати и сећати оних који су, како је рекао тог дана, пострадали само због имена свога. "За те злочине до дана данашњег нико није одговарао, али ми знамо и верујемо да постоји Бог. Пред Богом се нико не може сакрити, од Божје правде и Божјег суда нико не може побећи и ми знамо да они који су пострадали тог дана, пострадали су за веру своју православну због имена свога, на правди Бога, а ко ради правде Божје страда, његово је царство небеско." Отац Радослав је рекао да иако смо као хришћани дужни да опростимо, ово страдање не смемо заборавити. Парастосу је присуствовало око педесетак људи.
Извор: КиМ радио
Шилову после девет дана укључена струја
10. March 2009 - 15:23Данас у 11,40 часова, Србима у Шилову, после девет дана, укључена је струја. Протесно окупљање у овом српском селу, које је било најављано за подне, из тог разлога није одржано. Представници Срба из Шилова кажу да није било никаквих договора са Косовском енергетском корпорацијом, али да је струја ипак укључена. Осим Шилова, на Косову је прошле недеље струја искључена и Србима у Прилужју и селу Граце у општини Вучитрн, и Бабином Мосту и Племетини у општини Обилић, па су многи мештани најављивали да ће се иселити са Косова. Представник села Прилужје у општини Вучитрн, Драгиша Терентић, потврдио је, Ким радију, да је струје стигла и у ово село, где је претходних дана, због недостатка електричне енергије била прекинута настава у основној и средњој школи. Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић оценио је овај потез Косовске електроенергетске корпорације као позитиван, рекавши да је на тај начин спречен озбиљан хуманитарни проблем који се могао догодити. Богдановић је изјавио да Министарство за Косово и Метохију и даље ради на трајном решавању проблема са струјом и у осталим српским срединама, али и на решавању свих осталих проблема који муче српско и друго неалбанско становништво на Косову и Метохији.
Извор: КИМ радио
Срби из Шилова се сукобили са Косовском полицијом
8. March 2009 - 22:52Припадници специјалних снага Косовске полиције и косовски Срби физички су се сукобили данас нешто после 12 сати код села Шилово недалеко од Гњилана, а у инциденту је повређено око 50 људи.
Сукоб се догодио када је неколико стотина Срба из Шилова, којима је већ седам дана искључена струја, кренуло на протест на магистрални пут Гњилане-Бујановац. Председник Месног одбора Шилова Александар Петровић који је присуствовао инциденту рекао је Бети да су колону предводиле жене и деца, јер су Срби из Шилова желели да укажу да жене ни за свој празник 8. март не могу да имају струју.
Писмо Епископа рашко-призренског Артемија упућено уреднику Вашингтон Тајмса
6. March 2009 - 15:43
Као човек који је често јавно устајао против репресије и корупције режима Слободана Милошевића, осећам да морам да одговорим на крајње прекомеран и фантастичан приказ сукоба који је избио 1999. г. у српској покрајини Косово и Метохија. ["Друкчије мишљење из Србије 24. фебруара].