Вести са Косова и Метохије

Извештај о раду Комисије за спровођење обнове - 2006-2008. година (Публикација Министарства културе Р. Србије, мај 2008)

ИстокНа простору Косова и Метохије, упркос свему, очувано је богато културно и споменичко наслеђе које указује на постојање историјске и духовне вертикале српског народа на овим просторима. Поред великог броја историјских грађевина српске средњовековне државе, које обележавају врхунац византијске архитектуре свога доба очувани су и историјски споменици других етничких група тако да се с правом може речи да је Косово и Метохија мултикултурна територија више него иједна у југоисточној Европи.

Бројни историјски догађаји, немири, ратови, буне, сеобе и мноштво појрединачних људских судбина као да је на овим просторима кристализовано некако лагано и оваплочено у мноштву културних слојева видљивим на сваком кораку. Они као да говоре да се историја на овим просторима понавља у неком невидљивим циклусима, концентричним круговима који у својим епицентрима зраче неком невидљивом енергијом која људску деструкцију смењује стваралаштвом и културним напредком. У тој непрестаној борби добра и зла крије се стваралачка и духовна енергија једног народа који упркос свему остаје и опстаје на овим просторима љубоморно чувајући своје наслеђе и културу.

Извештај о раду Комисије за спровођење обнове - 2005. година

У таласу насиља и рушилачком налету албанских екстремиста на простору Косова и Метохије, у периоду од 17-19. марта 2004.год. извршено је систематско чишћење преосталих Срба и уништавање кућа, имовине, споменика културе и православних светиња. Током мартовског погрома протерано је 4.000 Срба, запаљено преко 800 кућа и порушено 34 споменика културе и православних верских грађевина односно порушено је 19 спомемика културе (5 споменика културе прве категорије и 14 споменика треће категорије) и 15 верских грађевина. Укупно 34 споменика културе и верских грађевина.

Неумољиви подаци указују да је у периоду од 1999-2004. год. порушено 57 споменика културе (20 споменика прве категорије и 37 споменика треће категорије) и 84 верских грађевина. Схватајући сву озбиљност стања културне баштине на Косову и Метохији Савет Европе је маја 2004. год. одлучио да предузме ''хитни акциони план за Косово'' у области културне баштине. У договору са Српском Православном Црквом сачињена је листа приоритетних интервенција уоквиру Регионалног програма за културно и национално наслеђе у југоисточној Европи која је обухватила споменике културе и верске грађевине порушене или тешко оштећене током мартовског погрома.

Ђаци са Космета од сутра у Петрограду

ПетроградГрупа ученика основних школа из Косовско-поморавског округа отпутоваће сутра на двонедељну екскурзију у други по величини руски град - Петроград.

Тридесет шест ученика основних школа из Косовско-поморавског округа сутра са београдског аеродрома "Никола Тесла" креће на путовање током којег ће посетити све значајније манастире, као и знаменита обележја руске културе и историје у Петрограду, саопштило је Министарство за Косово и Метохију.

Гора: Косовске власти срушиле предајник Мобилне телефоније Србије

Репетитор Мобилне телефоније Србије који је грађен на Гори са циљем да покрије област у којој живе Горанци, порушен је од стране косовских власти. МТС је у процесу изградње репетитора на простору Горе где су извођачи радова завршили изградњу платформе али су косовске власти, уз пратњу полиције и КФОР-а „на врло бахат начин" порушиле оно што је изграђено до сада уз образложење да не постоји дозвола за извођење радова.

Електронски медији у Приштини јуче нису помињали петогодишњицу злочина у Гораждевцу

Електронски медији који свој програм емитују на албанском језику, нису јуче ниједном речју споменули петогодишњицу убиства српске деце у Граждевцу. Парастосу Панти Дакићу и Ивану Јововићу није присуствовао ниједан новинар из Приштине, нити представници локалних медија из Пећи.

Извор: КИМ Радио