Вести са Косова и Метохије
Владика Теодосије: Будућност се не може градити на забораву историје
17. March 2018 - 18:52Његово Преосвештенство Eпископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије рекао је на академији поводом 14 година од мартовског погрома да је 17. март подсетник и порука да се будућност једног народа не може градити на забораву историје, као и да деца не могу имати будућност ако забораве за шта су живели и што су се жртвовали њихови преци.
Беседа Његовог преосвештенства Епископа рашко-призренског и косовско-метохијског г. Теодосија на Академији поводом четрнаесте годишњице Mартовског погрома:
Мартовски погром над Србима на Косову 2004. године
17. March 2018 - 15:24Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у знак сећања на Мартовски погром српског народа на Косову и Метохији пре четрнаест година, у Парохијском дому храма Светог Саве нa Врачару 17. марта 2018. године отворена изложба Да се не заборави!.
Висока школа Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију позива благочестиви народ престонице да се пред радовима вредних студената Академије, насталим по узору на фреске које су свом роду оставили наши свети преци, молитвено сети својих страдалних сународника и светиња на Косову и Метохији.
Навршило се 14 година од некажњеног злочина над Србима на Косову и Метохији
Београд, 17. март 2018. године – Данас се навршило 14 година од насиља Албанаца над Србима на Косову и Метохији, у којем је убијено најмање 19 особа, а 1.000 их је повређено, и у којем је, пред очима међународне заједнице, протерано око 4.000 Срба, уништено 800 њихових кућа и запаљено 35 православних верских објеката. Председник Србије Александар Вучић се у обраћању нацији осврнуо на те догађаје, подсетивши на то да је насиље било толико брутално да је и ОЕБС остао без коментара, а да су казне за те злочине биле симболичне. -Четрдесет два верска објекта смо од онда обновили, помогли смо другима, али од 2005. до 2017. вратило се свега 10.123 интерно расељених, при чему је већи број Срба од тога отишао, нагласио је председник Вучић.
У манастиру Грачаница у 11 часова Владика рашко-призренски г. Теодосије, уз саслужење свештенства, служио је парастос страдалима 17. марта 2004. године.
Парастосу су, поред многобројних мештана и верника, присуствовали и заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Жељко Јовић, шеф мисије ОЕБС на Косову Јан Брату и државни секретар у Министарству привреде Бранимир Стојановић. Након парастоса, званичници, представници локалне самоуправе, свештенство и мештани упутили су се ка Дому културе у Грачаници где су испред спомен обележја Missing положили беле руже. Текст беседе и фотогалерију видети на линку: Владика Теодосије: Будућност се не може градити на забораву историје.
И у Косовској Митровици је служен парастос страдалим жртвама и положени су венци на споменик Истина и код спомен плоче Боривоју Спасојевићу и Јани Тучев. Цвеће су положили, помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић, председник привременог органа општине Косовска Митровица Александар Спирић, председник општине Звечан Иван Теодосијевић, председник Одбора за помоћ Косову и Метохији из Бањалуке Милорад Арлов и представници Српске листе.
Удружење породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији данас је, у својим просторијама у Београду, обележило 14. годишњицу погрома над Србима у јужној српској покрајини. Обележавању годишњице у спомен соби Косметске жртве присуствовали су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, потпредседник косовске владе и министар за заједице и повратак Далибор Јевтић, потпредседник Скупштине Владимир Маринковић, заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев, заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић, као и породице жртава.
Извор: Влада Републике Србије, РТС
Годишњица Мартовског погрома на Косову и Метохији
16. March 2018 - 22:45- Распето Косово – преглед уништених објеката СПЦ од 1999 до 2004. године, (pdf) изд. Епархија рашко-призренска
- Погром на Косову и Метохији
- Распето Косово - преглед вести
- #NoKosovoUnesco
- ОЕБС: Одговор судског система на мартовске нереде 2004. године, децембар 2005. године: http://www.osce.org/kosovo/17181?download=true
- Извештај мисије ОЕБС-а потврђује да су већина православних гробаља на Косову у жалосном стању: http://www.osce.org/kosovo/84453
Материјали о Мартовском погрому са сајта Владе Републике Србије:
Овде можете преузети и поглавља књиге Мартовски погром на Косову и Метохији коју су 2004. године издали Министарство културе Владе Републике Србије и Музеј у Приштини (са измештеним седиштем):
- Судбина културне баштине на Косову и Метохији (pdf, 864KB)
- Светиње и културна добра уништени у мартовском погрому (pdf, 3,48MB)
- Уништена и оштећена културна добра на Косову и Метохији у периоду од 1999. до 2004. године (pdf, 3,41MB)
- Угрожена културна добра на Косову и Метохији (pdf, 4,63MB)
- Библиографија (pdf, 536KB)
Навршава се 14 година од када jе са Kосова и Mетохиjе у рушилачким нападима албанских екстремиста протерано 4.012 Срба, а већина њих се до данас ниjе вратила у своjе домове.
У таласу насиља на Kосову и Mетохиjи тада jе убиjено 19 особа, од коjих осам Срба, док jе 11 Aлбанаца страдало у обрачуну са припадницима међународних снага безбедности. Повређено jе наjмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага коjи су се сукобили с локалним Aлбанцима штитећи Србе и њихову имовину. Порушено jе око 800 српских кућа и запаљено 35 верских обjеката, укључуjући 18 споменика културе, међу коjима и црква Богородице Љевишке у Призрену.
Интернет презентација манастира Драганац
13. March 2018 - 15:57Манастир Драганац, посвећен Светим архангелима Гаврилу и Михаилу, мали је манастир на Косову и Метохији који је недавно лансирао вебсајт на енглеском о самом манастиру, локалној области, његовој историји и садашњем стању. Ово је једини такав сајт на енглеском о једном од настаријих манастира који сада опстаје под муслиманском влашћу на Косову.