Вести из православних помесних Цркава

Порука Васељенског Патријарха Вартоломеја I поводом Дана молитве за Божју творевину

Данас су се Васељенски Патријарх Вартоломеј I испред Саборне цркве Светог Ђорђа у Цариграду и папа Фрања у базилици Светог Петра у Ватикану, први пут, истовремено молили за очување Творевине Божје.

Поводом Дана молитве за очување Божје творевине Васељенски Патријарх је упутио поруку, чије главне тезе овде укратко преносимо.

САД: Бивша методистичка црква постаће храм Блажене Матроне Московске

  Мајами, 1. септембра 2015. - Парохија Блажене Матроне Московске у Мајамију добила је богослужбени простор – некадашња методистичка црква биће преуређена по канонима Православне Цркве, украшена иконама и снабдевена свим неопходним богослужбеним предметима да би у свему одговарала условима неопходним за молитву православног верника.

Посланица Патријарха васељенског поводом црквене Нове године и Дана заштите животне средине

Његова Свесветост Патријарх васељенски Вартоломеј је у својој посланици поводом Нове црквене године (по новом календару, којег се држи Васељенска Патријаршија) и Дана заштите животне средине изнео следеће:

„Као што свако зна, 1. септембар се сваке године на иницијативу Васељенске Патријаршије – а од недавно и Римокатоличке Цркве – обележава као Дан молитве за заштиту човекове средине. Овога дана посебно се молимо Свевишњем Богу да унесе радост у своју творевину, тако да људски живот у њој буде радостан и плодан. Ова молитва обухвата и низ прозби да се неизбежне природне климатске промене могу десити и бити дозвољене  до подносивог нивоа како зарад људског опстанка, тако и зарад одрживости ове планете.

Срушена православна црква Светог Атанасија у Албанији

У четири сата ујутру, 26. августа 2015. године, да би се избегао сукоб са становницима Дермија у Химари, православна црква Св. Атанасија је тајно и подмукло уништена од стране снага грађевинске инспекције који су дошли из других делова земље.

Било је страшно видети Свето Јеванђеље, иконе и свете предмете затрпане у рушевинама. Ово дело подсећа нас на  скврнављење цркве Свете Марије у Пермету, где су свети предмети били  бачени у ђубретарски камион.