Вести из православних помесних Цркава

Устоличен архиепископ амерички Елпидофор

Устоличен архиепископ амерички Елпидофор
Устоличен архиепископ амерички Елпидофор
Устоличен архиепископ амерички Елпидофор
Устоличен архиепископ амерички Елпидофор

У свечаној атмосфери устоличен је нови архиепископ Америке Елпидофор у Саборној цркви Свете Тројице на Менхетну, у Њујорку, у суботу 22. јуна 2019. године.

Прва генерација диломираних теолога на Кипру

У емотивној атмосфери и у присуству мноштва верника, архијереја и свештенства, 21. јуна2019, у петак поподне, одржана је прва сечаност уручивања диплома апсолвентима Богословске Академије Кипарске Цркве.

Животна визија предстојатеља Кипарске Цркве постаје стварност. Визија коју је носио и велики етнарх Макариос, кад је казао у својем пркосном и поносном стилу, да ће таква богословска академија  „моћи да сија и зрачи светлошћу Православља далеко изван Кипра…” Напоре свих оних који су били посвећени остварењу ове визије је оправдали су првих 17 дипломаца Факултета, првих посленика које ће Црква Кипра послати на службу људима на острву. 

У свом поздравном слову дипломираним теолозима архиепископ Хризостом је казао да је отварањем ове школе остварен свети завет праотаца и „историчност наше Цркве“.

Извор: Ромфеа

Филарет обновио Кијевску Патријаршију

Филарет Денисенко, дугогодишњи “Патријарх” расколничке “Кијевске Патријаршије” (КП) и “почасни патријарх” у расколничкој “Православној Цркви Украјине” (ПЦУ), одржао је Помесни сабор Кијевске Патријаршије у Саборној цркви Св. Владимира у Кијеву у четвртак 20. јуна 2019.- године.

Како се наводи, Филарет је био подржан од стране још тројице „архијереја“ који су  се били придружили „Православној Цркви Украјине (ПЦУ), а сви су из иностранства и били су у саставу Кијевске Патријаршије (КП), један број свештеника, више од 200 делегата и око 50 гостију.

Учесници Помесног сабора саставили су саопштење у 10 тачака, које је објавио украјински лист Страна. Конкретно, Сабор одбацује ликвидацију Кијевске Патријаршије, што, према његовом мишљењу, анулира “Сабор уједињења” који је одржан 15. децембра 2018,  и такође одбацује Томос који је Цариград подарио ПЦУ 6. јануара 2019. године.

10 тачака је сажето на следећи начин:

1. Помесни сабор одбацује ликвидацију КП 15. децембра 2018, пошто је то учињено једино прикупљањем потписа на налог Цариграда, а то није учинио Помесни сабор, како то Устав прописује. Без ликвидације КП не би се могао одржати ни Сабор уједињења нити добити томос о аутокефалности.

Подсећамо да је "митрополит" Макарија Малетич такође изнашао да његова "Украјинска Аутокефална Православна Црква" такође није законски укинута. Пошто је укидање ова два тела било предуслов за "Сабор уједињења" који је одредио Цариград, статус "сабора" требало би довести у питање чак у очима Цариграда.

2. КП је легално регистрована код државних органа и наставља своје постојање и активности на добро украјинског народа.

Украјинско Министарство правде је у мају потврдило да КП и даље постоји у државном регистру.

3. Предстојатељ КП и даље је Филарет Денисенко, изабран доживотно од стране Помесног сабора КП одржаног од 20. до 22. октобра 1995. године.

4. КП наставља да буде власник свих средстава и имовине које су јој пренели надлежни органи, укључујући цркве, манастире, образовне установе и др. у складу са релевантним уговорима и споразумима. Сви банковни рачуни су такође власништво КП као правног лица.

5. Сви манастири и парохије Кијевске епархије припадају управи КП, међу којима и манастир Светог Михаила Златокуполног, где тренутно служи “Митрополит Епифаније Думенко” ПЦУ. Кијевска Духовна Академија, коју је основао Филарет 1992. године, и даље припада КП.

Прва седница Архијерејског Сабора „ПЦУ“ поставила је Филарета за архијереја Кијевске епархије у фебруару, без надлежности над златнокуполним манастиром Св. Михаила који држи Епифаније Думенко. Тако ће зацело постојати жестока борба око овог манастира и његове цркве.

6. КП продужава да поседује све епархије, манастире, верске образовне установе, братства и мисије које су легално регистроване при КП. Они субјекти који су пререгистровани при ПЦУ, али се жели да буду у саставу КП, могу то учинити. КП такође задржава све своје епархије и парохије у иностранству.

7. Томос о аутокефалности издат од стране Цариграда 6. јануара 2019.  не слаже се са уставима аутокефалних Цркава, и тако чини ПЦУ зависном од Цариградској Патријаршије.

8. Помесни сабор захваљује патријарху Вартоломеју и Васељенској Патријаршији што су покушали решити украјински црквени проблем, али нису задовољни садржином томоса о аутокефалности.

9. КП продужава да користи уредбе усвојене на сабору 13. маја 2016. године и легално регистроване у Министарству културе 8. јула 2016. године.

10. Помесни сабор позива све патриоте да подрже КП, пошто се суочава с покушајима да га униште изнутра, што изазива радост њених непријатеља. "Али истина је с нама, па је и Бог с нама", закључује се у изјави.

Саопштење је Сабор једногласно усвојио, као и обраћање председнику Владимиру Зеленском.

Уз то, изабрани су нови епископи, а сам Филарет је предложио два кандидата: оца Андреја, благајника манастира Св. Теодосија, и једног представника Харковске епархије КП.

Најзад, Филарет је изјавио да нема потребе бринути се што КП није призната. "Не треба нам Црква ради признања, него да је пре свега света и апостолска", рекао је он.

Међутим, Филарет је недавно изјавио да је ПЦУ неканонска управо зато што ју је не признаје ниједна помесна Црква осим Цариграда.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Инфо служба СПЦ)

Јеванђеље по Марку преведено на сибирски језик Чулим

Представници малог аутохтоног народа Чулим из Сибира туркијског порекла, чије име потиче од реке Чулим (притока Обе), углавном живе у Тегулдетској регији централне руске провинције Томск. Према попису становништва из 2010. године, број Чулима који живе у Русији не прелази 360  душа. Етничка група Чулим настала је у 13. и 14. веку и касније је у великој мери асимилована од стране Какаса и Руса.

Eстонска влада прекида подршку ЛГБТ догађањима

Министарство спољних послова Естоније упутило је писмо представницима страних земаља с препоруком да престану подржавати параде сексуалних мањина. „Према гледишту новог министра, естонске амбасаде у својим земљама боравка неће давати изјаве о парадама мањина у име Естонске републике", изјавила је јуче Лиза Тотс, секретар Министарства иностраних послова.