Вести из православних помесних Цркава
На Велики петак вандали подметнули пожар у цркви у Кијеву
7. April 2018 - 22:52Ноћу када се света Православна Црква молитвено сећа када је Јуда издао Христос, непознати вандали су подметнули пожар у парохијској цркви Украјинске Православне Цркве Московске Патријаршије у Кијеву.
Пожар је почео око 12:30 ч. у петак ујутро у цркви Јерусалимске иконе Пресвете Богородице у кварту Холосивскији украјинске престонице.
Национал-радикали провоцирали у Кијево-Печерској Лаври
7. April 2018 - 13:20
3. априла 2018. године радикали из групе „С14“, која је проглашена за терористичку организацију, организовали су акцију провокација у Свето-Успенској Кијево-Печерској Лаври. О томе извештава Информанитвно-просветитељско одељење УПЦ.
Пирејска епархија разделила више од 7000 „пакета љубави“
5. April 2018 - 19:57Ови пакети су ове године раздељени на Велики четвртак. А пакети садрже храну и друге најважније животне намернице за пасхални ручак осиромашених верника.
Извор: Ромфеа (превод – Информативна служба СПЦ)
Москва: Сретењски манастир издао књигу „Храм Гроба Господњег“
5. April 2018 - 14:09Храм Гроба Господњег у Јерусалиму је најглавнија светиња хришћана: православних, старообредника, римокатолика, гркокатолика, протестаната и других – независно од њиховог догматског учења. Садашњи храм је огроман и необичан архитектонски комплекс у који спада Голгота као место распећа, ротонда са огромном куполом под којом се непосредно налази Кувуклија са гробницом Христа, Камен помазања, пећина проналаска Животворног Крста, и многа друге светиње.
У овој књизи је обављено 80 фотографија најзначајнијих места храма. Карте и шеме овде донете пружају могућност поклонику да се самостално оријентише како у старим четвртима Јерусалима, тако и у самом храму. Треба истаћи и то да је аутор изнео податке, цифре, имена и размере, и то добро проверено. У књизи се помиње скоро 80 верских и историјских личности.
У сибирској Колевци Православља биће изграђена црква
5. April 2018 - 13:46Есеј, најсеверније село округа Евенкија у Краснојарском крају, 2.140 миља северозападно од Москве. традиционално је познато као „Колевка Православља“ међу домородачким становништвом севера, након што су Јакути и Евенки прихватили Православље 1852. године. Једна од првих цркава у Евенкији саграђена је у Есеју, мада је престала да ради у време успона совјетске власти. Село је остало без цркве више деценија, док је вера остала жива у срцима многих Јакута.