Вести из православних помесних Цркава

Митрополит Митрофан: Ситуација у Лугањску приближиће народ Богу

Упитан од стране Уније православних новинара: „Колико ће војни сукоб у региону променио вашу паству?“, митрополит Митрофан (Јурчук) је одговорио да су тренутни трагични догађаји помогли људима да се врате Богу и Цркви. „Када се дешавало најјаче гранатирање града, када је народ био лишен светлa, воде и хране, тада су пароси наших цркава помагали људе на сваки могући начин,“ рекао је Епископ. Он је истакао чињеницу да свештеници и парохије пружају и духовну и материјалну храну. Много цркава служе као склоништа где се људи скривају у криптама током напада како би преживели.

У Италији најбрже расте број руских парохија

Начелник управе за цркве Московске Патријаршије у иностранству Епископ богородски Антоније изјавио је у недавном интервјуу за ТАСС да Руска Православна Црква има скоро 900 парохија у страним земљама, од којих се највећи број налази у Немачкој и Италији. Док број парохија у Немачкој превазилази прој парохија у Италији, „друга највећа епархија Руске Православне Цркве у иностранству налази се у Италији. Има скоро седамдесет парохија и њихов број стално расте,“ према речима епископа Антонија, који формално служи пет година као архипастир у Италији.

Троструки празник у пољском манастиру Супрасaл

Постоји неколико разлога за славље у Благовештењском манастиру у Супраслу у североисточној Пољској у недељу, на празник Света Три јеррарха. Прво, у свим црквама славе се по старом календару Света Три Јерарха – Свети Василије Велики, Григорије Богослов и Јован Златоуст, три највећа светитеља и богослова Цркве, заједно са освећењем обновљене цркве Светог Јована Богослова, и именданом манастирског архијереја – Епископа супраслског Григорија.

„Кијевска Патријаршија“ уз подршку „Десног сектора“ заузела храм канонске Цркве

Расколници из „Кијевске Патријаршије“ уз подршку радикалних елемената из „Десног сектора“ заузели су 11. фебруара 2017. парохијски храм Украјинске Православне Цркве у селу Котјужина у Тернопољској области, јавља сајт Информативно-просветно одељење УПЦ. Заузимање овога храма посвећеног првомученику Стефану канонске Украјинске Православне Цркве екстремисти Кијевске Патријаршије обавили су на стандардан начин.

Старо грузијско јеванђеље евентуално на листи Унеска

Древно грузијскo јеванђеље могло би да буде додато Унесковој листи културног наслеђа након што су стручњаци Грузијског националног архива дошли до невероватног открића тако што су пронашли још старих слојева текста испод тренутно видљивих. Овако испада да је текст палимпсест, што значи да је сваки ред Библије био избрисан и сад сепоново може видети у новим слојевима.