Вести из православних помесних Цркава

Нова књига Митрополита волоколамског Илариона

Нова књига Митрополита волоколамског Илариона
Нова књига Митрополита волоколамског Илариона
Нова књига Митрополита волоколамског Илариона
Нова књига Митрополита волоколамског Илариона

Приказу капиталног дела присуствовали српски архијереји, бачки Иринеј и моравички Антоније

Дана 22. јула 2016. године, у сваченој сали Факултета за постдипломске и докторске студије Светих равноапостолних Кирила и Методија у Москви представљена је нова књига Митрополита волоколамског г. Илариона „Почетак Јеванђеља“. Ова књига је прва у низу од шест књига под заједничким насловом „Исус Христос. Живот и учење“. Серија ће бити настављена следећим књигама: „Проповед на гори“, „Чуда Исусова“, „Приче  Исусове“, „Јагње Божје. Исус у Јовановом јеванђељу“, „Смрт и Васкрсење“.

Нова апликација ”Orthodoxy in America" поново доступна бесплатно

Свештеник Џон Парселс, старешина Мисије Христа Спаситеља у Берлину (МД), и његови сарадници у Orthodox Web Solutions развили су једну нову бесплатну апликацију “Orthodoxy in America” (Православље у Америци) - за смартфоне и таблете.

”Ово апликација је много више од обичног локатора за проналажење Цркве,” објашњава о. Џон. ”Она сакупља на једном месту вести, податке са друштвених мрежа, дневне аудио снимке, и популарне фотографије, као и видео снимке и снимке у режиму од 360 степени из различитих јурисдикција, агенција, богословских, манастира и православних медијских кућа, међу којима и Ancient Faith, Orthodox Christian Network, Pravmir, Pemptousia, Pravoslavie.ru, Patristic Nectar, Sister Vassa, Y2AM и друге. Вести из Православне Цркве у Америци и њених установа такође се појављују у овој апликацији, која је ту да би помогла верницима да се информишу, образују и инспиришу и да живе и шире своју Веру!”

Салцбуршки фестивал са фокусом на Православљу

"Ouverture spirituelle" од 23. до 27. јула у предању Источне  Цркве као расправе под  лајтмотивом "Ex Oriente Lux – сусрет са  хришћанским Истоком"

Салцбуршки фестивал – 22.ј ул до 31. августа – отпочиње свој оперски, концертни и позоришни програм јасним религиозним акцентом: диспутације (расправе) у оквиру "Ouverture spirituelle" под лајтмотивом "Ex Oriente Lux – сусрет са  хришћанским Истоком". Том програмском комплексу припада и духовна музика, иако је традиционални почетак, као и претходних година, резервисан за Хајднов ораторијум ”Постање”. Концерте православне духовне музике изводиће хор из Русије, као и песмеПресветој Богорици хор са Оријента.

Стручњак за источно црквено богословско предање проф. др Дитмар Винклер председаваћеразговорима од 23. до 27. јула у Haus für Mozart. Тада ће одржати предавње и дискутовати грчко-православни Митрополит Арсеније (”О значају Правослаља за Европу”) и сиријски патријарх Григорије III Лахам (”Одговорност Европе за хришћане на Оријенту”). Професор Винклер ће одржати предавање ”Сплетена вишеструкост Цркава Истока”.

Филм „Бели анђео“ о Великој војвоткињи Јелисавети Феодоровној Романовој створен у песку

Кримска уметница за анимације с песком Ксенија Симонова (31) завршила је рад на новој приповести у песку и представила је током празника Новомученице Јелисавете (Романове) и искушенице Варваре (Јаковљеве). „Овај филм је посвећен животу и смрти Велике војвоткиње,“ рекла је гђа Симонова.  „Филм је настао током мог путовања у Алапајевск 2011. године, кад смо, на позив Митрополита јекатеринбушког и веркотурјевског Кирила, ја и мој супруг отишли у Јекатеринбург поводом прославе „Царских дана“. Последњег дана путовања, 18. јула, отишли смо у Алапајевск, где смо посетили зграду која се зове Наполнајевска школа – место где је Света Јелисавета провела последње  месеце свог живота пошто је ухапшена. Ово је зграда и њене собе и учионице су минијатурне. У једној од ових соба је Јелисавета Теодоровна живела заједно са Светом искушеницом Варваром. Мушкарци су живели у другим собама – неколико у свакој...

Сабор Апостола прослављен у Тиберији

У среду 13. јула 2016. године  Јерусалимска Патријаршија је прославила празник Сабор Дванаесторице апостола у истоименом манастиру у Тиберији, на западној обали Тиверијадског мора. Божанску Литургију је одслужио Блажењејши Теофило уз саслужење Митрополита Киријака назаретског и Јоакима замбијског, као и отаца Светога гроба и свештеника који говоре арапски. Служило се и на грчком и црквенословенском. Проповедао је Блажењејши Теофило на Христове речи: „Примите Духа Светога. Којима опростите грехе, опроштени су, а којима задржите, задржани су“ (Јован 20, 21-23).