Актуелно

Патријарх српски г. Порфирије разговарао са г. Емануелом Жиофреом, шефом Делегације Европске уније

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије, заједно са члановима Светог Архијерејског Синода: преосвећеном господом епископима сремским Василијем и крушевачки Давидом, као и Епископом марчанским г. Савом, шефом Kабинета Патријарха српског, примио је 15. марта 2022. године у Патријаршијском двору у  Београду Његову Екселенцију г. Емануела Жиофреа, шефа Делегације Европске уније у Републици Србији, са сарадницима.

Отворен и искрен разговор тицао се актуелне кризе која потреса пре свега европски континент и европске народe, али и читав свет. Саговорници су се сагласили да Цркве и верске заједнице и њихови предводници данас могу имати благотворну улогу, јер се залажу за мир, дијалог, толеранцију и имају могућност да допринесу превазилажењу великих проблема са којима се суочава данашња Европа.

Поводом Резолуције Европског парламента

Потпуно неоправдано помињање Српске Православне Цркве у Резолуцији Европског парламента о спољном уплитању у све демократске процесе у Европској унији, укључујући дезинформисање, засновано искључиво на дубоким историјским предрасудама и тенденциозно креираним стереотипима није изненађујуће, али, свакако, јесте дубоко разочаравајуће за нас.

Стављање Српске Православне Цркве у улогу узрочника „напетости међу етничким групама на западном Балкану како би распирила сукобе и поделила заједнице“, потпуно је супротно чињеницама и залагању Цркве у свакодневном животу и стога такав став одлучно одбијамо.

Црква се без престанка моли за мир, гради мир и подстиче свој верни народ да зацељује ране прошлости, унапређује поверење и гради мостове сарадње са суседима, без обзира на то како се моле и ком народу припадају.

Патријарх Порфирије: Црква Христова је увек савремена, увек актуелна и увек даје одговоре на суштинска, најдубља питања

Кажу: Црква треба да буде модерна. Ми знамо да Црква нити је старомодна, нити је модерна. Она је Христова и увек савремена, увек актуелна, увек одговара, даје могућност ономе који тражи истину, који чезне за вечношћу, за љубављу. До ње се у Христу и Христом долази. Она даје могућност да свако добије одговор на своја суштинска, најдубља питања.

Ових дана у једној песми чуо се стих: Шта ћемо сад? Ја сам и читаву песму и тај стих разумео на следећи начин: покушавамо да будемо савршени споља – славни, лепи, моћни, богати и тако даље, а онда дође један мали квар у нашем животу. Дођемо у граничну ситуацију, како то кажу мудри људи данас, и онда схватимо да од свега тога споља нема никакве помоћи. Шта ћемо сад? И на то питање: Шта ћемо сад? одговара Христос. Црква је зато не само савремена, него вечна, јер одговара на вечна питања и даје могућност свакоме ко трага за смислом свога постојања у историји и вечности. Дарује ту вечност.

Патријарх Порфирије: Молимо се да се што пре седне за преговарачки сто како би се постигао мир у Украјини

Патријарх Порфирије: Молимо Пресвету Богородицу да Она заступа нас и наше молитве пред Сином Њеним да што пре престане рат у Украјини и да што пре дође до тога да се седне за преговарачки сто и да се постигне мир.

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 11. марта 2022. године мало повечерје са Благовештенским акатистом Пресветој Богородици у храму Светог Саве. Богослужењу су молитвено присуствовали преосвећена господа епископи ремезијански Стефан, топлички Јеротеј и марчански Сава, многобројно свештенство Архиепископије београдско-карловачке, професори Православног богословског факултета и Богословије „Свети Сава“, ђаци и студенти и велики број верних. Након богослужења патријарх Порфирије је беседио:

Патријарх српски Порфирије: Премудрост у тајни сакривена - огледи из теологије Апостола Павла

 

Патријарх српски Порфирије, Премудрост у тајни сакривена: огледи из теологије Апостола Павла, Београд: Библијски институт Православног богословског факултета Универзитета у Београду 2021.

Информативна служба Српске Православне Цркве има посебну част да јавност извести о томе да је из штампе изашло значајно богословско дело, чији је аутор Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Књигу под насловом Премудрост у тајни сакривена чине истраживања теолошке мисли Светог aпостола Павла које је аутор током дугог низа година спроводио у оквирима своје професорске, научне и наставне службе на Православном богословском факултету у Београду. У десет међусобно повезаних огледа, укупног обима од преко пет стотина страница, аутор доноси систематску анализу кључних тема новозаветне теологије у домену Павлових посланица – то су: Апостол Павле, богослов Цркве, затим теологија, христологија, пневматологија, еклисиологија, Закон и Јеванђеље, антропологија, теологија Пастирских посланица, сотириологија и есхатологија aпостола Павла.

Патријарх српски Порфирије о сукобу у Украјини

О сукобу у Украјини Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је беседио 6. марта 2022. године током вечерње праштања у храму Светог Саве на Врачару:

Молимо се за мир непрестано, али у ове дане посебно и нарочито као људи и као хришћани молимо се за мир у Украјини. Наша лична сећања, сећања свакога од нас, на трагичне ратове и сукобе на просторима бивше Југославије нису престала да буду веома жива међу нама, а ево још један рат је букнуо у Европи и то међу нашом браћом хришћанима, Русима и Украјинцима. Тај рат открива подељеност. Тај рат производи страдања и поделе, али не само у овом тренутку између наше браће Руса и Украјинаца, него прети страдањима и поделама и у читавом свету и у Европи, где осећамо као да надолази трагедија. Због тога је букнула, као што је рат букнуо, и туга у нашим срцима, али и зебња у нашим душама; туга због страдања нама блиских народа по свему, али и зебња због опасности које тај рат носи и по целу Европу и по читав свет. То значи и опасност и по нас који живимо на просторима који су подељени и још увек недовољно измирени. Зато осећам потребу да подстакнем све нас вечерас овде сабране да тугу претворимо у саосећање, у солидарност са онима који страдају, са онима који сада остају без својих домова и који траже уточиште и сигурност изван њих. Подсећам и себе и вас и позивам и себе и вас да имамо саосећања са онима којима су неопходне елементарне потребе за преживљавање и, дакако, са онима који већ долазе у нашу земљу као избеглице.