Хришћански свет

Срби у Албанији поново уче матерњи језик

Откако је албански краљ Зога укинуо декретом 1934. године учење српског језика, шест српских школа код Скадра затворио, а ову забрану одржавао тоталитарни режим Емира Хоџе, за готово све Србе у тој земљи, њих око 30.000, то је давно заборављени језик предака, који мало ко говори.

Прве речи српског језика они ће од 16. септембра учити у допунским школама, отвореним под покровитељством Министарства за дијаспору, у албанским градовима Скадар и Фијера.За око 100 албанских држављана из Скадра, лојалних тој земљи а који се изјашњавају као Срби, и око 50 њих из Фијера, подељених у три групе по узрасту, организовано учење српског језика покренуло је Удружење српско-црногорске националне мањине „Морача-Розафа" из Скадра, уз помоћ Министарства дијаспоре.

Берба у хиландарским виноградима

 

У понедељак 30. августа 2010. почела је берба у хиландарским виноградима. Високопреподобни архимандрит Методије, игуман Хиландара, уз присуство братства, радника на економији и добровољаца, одслужио је молебан за успешан почетак бербе.

Митрополит Атанасије Лемески: Бога не можеш познати испуњавајући одређена правила

Када човек жели да поради на изграђивању себе, он неминовно чини једну грешку, коју су у прошлости, проповедајући морализам, чинили чак и хришћани у теолошким круговима и недељним школама. Другим речима, када неко приђе Цркви, такви хришћани му говоре: „Пазите да не чините ништа лоше, да не посећујете неприлична места и не изговарате скарадне речи" - тиме се они баве. Међутим, такав морализам је болестан, противприродно и неправославно расуђивање, пуританство, пијетизам, који само тражи конкретне резултате. Оци Цркве се нису бавили таквим стварима, али су све сагледавали веома дубоко.

Доста нам је раскола

Август је месец веома важан за српску православну заједницу Аустралије и Новог Зеланда. У току су, наиме, изјашњавања по црквеним општинама о нацрту новог устава замишљеног да стави тачку на досадашњи раскол и под кров једне митрополије коначно окупи све православне Србе. Наредног месеца следи Епархијски дан у Мелбурну када ће представници својих цркава изнети своје ставове по овом питању.

Уџбеници за српску децу у Аустралији

Министарство за дијаспору, у току протекле недеље, послало хиљаду уџбеника за учење српског језика деци у Аустралији, у којој живи око 100.000 наших сународника. Кључни елемент нашег идентитета су српски језик и ћирилично писмо, рекао Срђан Срећковић.

Молитвено сећање на претке у манастиру Крки

Дана 21.08.2010.г. у манастиру Крки одржан је парастос Илији и Софији Поповић из Богатића. Они су живјели крајем XIX и почетком XX вијека у Поповићима у близини самог манастира Крке, гдје су се и сахрањивали. Иза њих остало је шест кћери и четири сина. До данас имају живих двјесто потомака и двадесет двоје упокојених. Прво окупљање ове породице било је у јулу 1988. године у родној кући у Поповићима у којој више нико не живи јер је село порушено. Друго окупљање било је 21. августа 2004. у Београду у храму светог Саве гдје је одржан парастос упокојенима Илији и Софији.