Хришћански свет

Хрватске власти не желе да суде за злочине над Србима

Међународна невладина организација за заштиту људских права „Амнести интернешенел" у годишњем извештају је критиковала власти Хрватске због „веома ограниченог напретка у процесуирању ратних злочина за које се сумњиче припадници хрватске војске и полиције, почињених над хрватским Србима и припадницима других мањина током рата од 1991. до 1995. године". Загребу се замера и на континуираном избегавању сарадње са Хашким судом око војних докумената из операције „Олуја", као и на дискриминацији Рома и Срба повратника.

У гледању ТВ претекли смо и Американце

Грађани Србије постали су светски рекордери у гледању телевизије.

Просечан гледалац наше земље проведе у току године више од пет сати дневно пред малим екраном, показују резултати истраживања компаније АГБ „Нилсен", која се бави мерењем гледаности телевизијског програма. С овим резултатом ушли смо у историју јер смо први претекли чак и Американце, који су до сада држали рекорд.

Нови светски језик - глобиш Видео

Доминантан језик овог столећа постаје посве необичан "глобиш" који осваја планету и суверено постаје господар у комуникацијама и на Интернету.

"Глобиш" је нови начин комуницирања у богатој породици од више од 6.800 језика колико се говори на планети Земљи. То је "мешавина" или "мућкалица" или по глобишки "мишмеш" (mishmash) енглеских најчешће коришћених речи и израза у свакодневној комуникацији људи, поготово младих широм света.

Војници су је звали анђелом чуварем

Љубавну причу хероја рата из 1812, генерала Александра Тучкова и његове жене Маргарите савременици су називали „љубав века". Они су били заједно свега 6 година. Генерал је погинуо у чувеној бици са Наполеоновом армијом код Бородина. На месту мужевљеве погибије Маргарита је основала Спасо-Бородински манастир и постала је прва његова игуманија. 12. маја у овој обитељи и музеју забрану Бородино обележава се дан сећања на њу.

Праведни Јов - узор православном мушкарцу

„Благо човеку који нађе мудрост, и човеку који добије разум." (Приче Сол. 3,13)

Живимо у друштву где су мужеви и жене, мајке и очеви, били ишчупани из својих корена, издвојени од традиционалних и религиозних вредности, које су јасно одређивале шта значи бити мушкарац, жена, члан породице. Старе вредности и улоге, тако лако храњене, у великим земљорадничким и патријархалним друштвима, сада су скоро немогуће за подражавање у великим индустријским градовима. Здраво психолошко „везивање", које се природно јављало између мајки и ћерки, очева и синова, сада је веома ретка појава.

Тесла повезао престоницу и Ђетињу

У го­ди­ни обе­ле­жа­ва­ња 110 го­ди­на пр­ве хи­дро­цен­тра­ле код нас по­став­ка у ужич­ком Ар­хи­ву о Те­сли да­је ва­жне од­го­во­ре

Ужи­це - У овој го­ди­ни на­вр­ша­ва се 11 де­це­ни­ја од по­чет­ка ра­да ста­ре хи­дро­цен­тра­ле на ре­ци Ђе­ти­њи у Ужи­цу, пр­вен­ца срп­ске елек­три­фи­ка­ци­је. То је пр­ва хи­дро­е­лек­тра­на на Бал­ка­ну на­пра­вље­на по прин­ци­пи­ма на­из­ме­нич­них стру­ја Ни­ко­ле Те­сле, са­мо че­ти­ри го­ди­не по­сле оне на Ни­ја­га­ри, за­слу­гом про­фе­со­ра бе­о­град­ске Ве­ли­ке шко­ле Ђор­ђа Ста­но­је­ви­ћа упо­зна­тог са Те­сли­ним про­на­ла­сци­ма.