Хришћански свет

Одбрана Мораче од потопа

Док се полутуђе Проклетије, кршевити и безводни Орјен, Скадарско језеро, претворено у каљугу, итд, проглашавају националним парком, величанствена и благословена земља Морача се осуђује на потоп!
* Морача у очима европских аутора XIX и XX вијека

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Породица Топаловић поклонила млин Хиландару

Породична радионица за израду млинова „Рајица Топаловић и син" из Дубља поред Трстеника, поклонила је Хиландару млин ручне израде. Миленко Топаловић и његов син Бранко су овај дар лично уручили оцу Милутину, манастирском пекару, током посете Светој Гори. Дародавац превоза је био Добривоје Костић, власник туристичког комплекса „Кнежеви конаци" из Врњачке Бање.

Извор: http://hilandar.org/

Најстарије познате представе светих апостола Петра и Павла

Најстарије откривене фреске светих апостола Петра и Павла случајно су пронађене у катакомби испод осмоспратне пословне зграде у Риму, саопштено је у Ватикану.

Фреске, које потичу из друге половине IV века, откривене су на своду гробнице у којој се налазе и најстарији ликови светих апостола Јована и Андреја. Ове фреске откривене су захваљујући новој ласерској техници, помоћу које су рестауратори могли да отклоне дебеле слојеве калцијум карбоната, који су се вековима скупљали, али је боја остала неоштећена.

Основан Међурелигијски Савет Министарства вера Републике Србије

Данас је, 17. јуна 2010. године, у Београду установљен Међурелигијски савет Министарства вера Републике Србије, који чине проф. др Богољуб Шијаковић, министар вера Републике Србије; Епископ бачки Г. др Иринеј Буловић; Станислав Хочевар, надбискуп београдски Римокатоличке цркве у Србији; реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић и Исак Асиел, рабин Јеврејске заједнице у Србији. Међурелигијски савет је отворен за даља именовања чланова из реда великодостојника традиционалних цркава и верских заједница и угледних световних лица.

Дан сећања на смедеревску трагедију

Пи­ском ло­ко­мо­ти­ве на же­ле­знич­кој ста­ни­ци, си­ре­на­ма и лу­па­њем цр­кве­них зво­на, сва­ке го­ди­не тач­но у 14.14 са­ти град се на тре­ну­так „па­ра­ли­ше" у знак се­ћа­ња на жр­тве овог до­га­ђа­ја

Екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је у сме­де­рев­ској твр­ђа­ви, 5. ју­на 1941. го­ди­не, за са­мо не­ко­ли­ко се­кун­ди срав­ни­ла је го­то­во цео град са зе­мљом, а пре­ма не­зва­нич­ним про­це­на­ма, у не­за­пам­ће­ној тра­ге­ди­ји стра­да­ло је из­ме­ђу хи­ља­ду и че­ти­ри хи­ља­де љу­ди. Од 2400 ку­ћа, са­мо 25 ни­је оште­ће­но, док су ку­ће у преч­ни­ку од де­се­так ки­ло­ме­та­ра од твр­ђа­ве по­ру­ше­не до те­ме­ља, по­да­ци су та­да­шње ко­ми­си­је за об­но­ву Сме­де­ре­ва. Стра­вич­на екс­пло­зи­ја му­ни­ци­је ко­ја је у то вре­ме ла­ге­ро­ва­на у древ­ном зда­њу Бран­ко­ви­ћа на­пра­ви­ла је на том ме­сту кра­тер преч­ни­ка пе­де­сет и ду­би­не око де­вет ме­та­ра, а на град се сру­чи­ло нај­ма­ње че­ти­ри хи­ља­де то­на ка­ме­на из зи­ди­на твр­ђа­ве.

На Велебиту пронађено мјесто логора Јадовно!

Вама који сте само чули, као и онима који знају нешто више о логору Јадовно из 1941. овај наслов дјелује збуњујуће. Онима који нису чули за логор Јадовно, ово је само још једна вијест о неком логору, а постоје разноразни логори (извиђачки, радни...) , на неком познатом или непознатом локалитету. Многима је Велебит познат као географски појам. Некима је познат и као парк природе, дестинација која се промовише као погодна за екстремне спортове, планинарење, параглајдинг, спелеологију и бициклизам.

На љетовање стазом смрти