Култура

Цер и Колубара - у славу ратника

Цер и Колубара - у славу ратника
Цер и Колубара - у славу ратника
Цер и Колубара - у славу ратника
Цер и Колубара - у славу ратника

Прослава 100-годишњице почетка Првог светског рата у Чикагу

У суботу, 14. јуна 2014. године, српска заједница у Чикагу је обележила 100-годишњицу почетка Првог светског рата пригодном свечаношћу под називом “Цер и Колубара: У славу ратника“. Свечаности су присуствовали Његово Преосвештенство епископ новограчаничко-средњезападноамерички Лонгин са свештенством и епархијским делгатима, конзул жеран Дејан Радуловић и вице-конзул Милинко Шпица са представницима Генералног конзулата Србије у Чикагу, као и велики број народа из Чикага и околине. О Великом рату, доприносу славне српске војске и његовом значају за васцели српски народ говорили су владика Лонгин, конзул жеран Дејан Радуловић и свештеник др Василије Вранић.

Оци Европе: Август и Карло Велики

У царској Вијени, на путу на архијерејску интронизацију Владике Андреја Ћилерџића, потписник се, главом без обзира тражећи спас од немилостиво опекле звезде (34° C у хладу), на игру фортуне обрео у одајама „Уметничко-историјског музеја у Бечу“, на изложби у једном његовом кабинету, насловљеној „Оци Европе. Август и Карло Велики“ -  „Väter Europas. Augustus und Karl der Große.

Пре равно 2000 година умро је римски цар Август, а пре 12оо година Карло Велики. Двема личностима које су трајно одередиле историјску судбину Европе, посвећена је ова изложба у сепареу музеја (Kabinettausstellung), настојећи да на символичан, а ипак репрезентатаиван начин примерима непоновивих ремек-дела изрази мисаони универзум, сјај и величину ове двојице горостаса европске повеснице.

"Praemium Imperiale" за православног композитора Арва Перта

The Japan Art Association је 16. јуна 2014.у Токију  саопштила да је естонски композитор и православни хришћанин Арво Перт добио овогодишњу награду "Praemium Imperiale" која је равна Нобеловој награди. Остали лауреати су сликари, архитекте, вајари и један африкански списатељ.

Овогодишња виско дотирана награда "Praemium Imperiale" у категорији музике припала је 78. годишњем естонском композитору за његов „изванредан утицај на савремену музику“ као што то Japan Art Association на свом „сајту“ поручује.

Православље у Америци

Православље у Америци
Православље у Америци
Православље у Америци
Православље у Америци

У Етнографском музеју отворена изложба „Православље у Америци“

“Говорити о историји наше помесне Цркве у Америци, која је Жива Црква Божја у конкретном простору и времену, није једноставно, али је важно дело, од значаја како за савременике тако и за потоње нараштаје. Историјско сведочење је од кључног значаја у том смислу да кад не би било историјских сведочанстава и списа, ми не бисмо имали увид у ранохришћанску епоху, доба Византије, средњовековне Србије... То би могло да значи да будућност даје смисао прошлости и, на неки начин, валидност. Некада је писање летописа парохија и манастира било обавеза и света дужност Божјих посленика. Без тих трагова о животу једне Цркве Божје унутар временско-просторних координата не бисмо ни ми данас могли да нађемо примере, надахнуће, оријентацију пред изазовима савремености и будућности. Срећом, сведочанство о нашем постојању у Америци је снажнo,“ пише Епископ западноамерички Максим поводом теме, приче и сведочанства о Православљу у Америци.