Култура

Дискусија у Католичкој академији у Баварској о крају дуге контраверзе око памфлета "Mein Kampf"

Наредне, 2015. гoдине, истичу ауторска права за Хитлеров памфлет "Mein Kampf" („Моја борба“), чије јепрештампавање - репродукција и колпортажа досад била ефективно сузбијана. Сада су министри правде немачких покрајина одлучили: књига се ни после истека рока ауторског права не сме штампати и ширити. Овим је достигнут привремени крај једне дуге дебате: Ширење Хитлеровог памфлета "Mein Kampf" мора остати и после 2015. г. забрањено.

Албум сећања на наше претке из Првог светског рата

Њ.К.В. Престолонаследник Александaр II: Учините видљивим дух и дело ваших славних предака учесника Првог светског рата

Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар II позива све потомке учесника Првог светског рата да учествују у стварању Албума сећања на наше претке који су своју крв проливали и живoте дали борећи се за опстанак своје Отаџбине и свог народа у Великом рату.

Николај Хартвиг – Заслужан син велике Русије

Николај Хартвиг – Заслужан син велике Русије
Николај Хартвиг – Заслужан син велике Русије
Николај Хартвиг – Заслужан син велике Русије
Николај Хартвиг – Заслужан син велике Русије

Поводом 100. Годишњице упокојења великог српског пријатеља, последњег руског царског посланика на српском двору и добротвора Фонда ученика Богословије Светог Саве у Београду

Николаја Хенриковића Хартвига

У четвртак 10. јула ове године навршава се 100 година од смрти великог српског пријатеља, последњег руског царског посланика на српском двору и добротвора Фонда ученика Богословије Светог Саве, Николаја Хенриковића Хартвига. 

Редак печат Светог Саве пронађен у Јерусалиму

Веома редак печат манастира Светог Саве који потиче из времена крсташких ратова пронађен је за време ископавања у Јерусалиму. Ископан пре годину и по дана, сада је идентификован као јединствен печат који је израђен у лаври, у манастиру Светог Саве Освећеног. 800 година стари печат има грчки натпис, а на реверсу је лик. Др Роберт Кул из Израелског института за старине руководио је испитивањем печата, а професор Жан-Клод Шане из Француске иднетификовао га је као печат који је настао у лаври манастира Светог Саве у  средњем веку.

Титан ренесансне уметности

Изложба на Капитолу у Риму поводом 450-годишњице смрти Микеланђела Буонаротија (1564–2014)

Крајем маја је на Капитолу (Musei Capitolini) отворена изложба посвећена генију ренесансне уметности Микеланђелу Буонаротију под називом  „Сусретните универзалног уметника“ („Incontrare un artista universale“ ). Година 2014. маркира 450-годишњицу смрти Микаленђела Буонаротија чије је потпуно име гласило Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni.