Култура

Црква Светог Димитрија поново плени Гардошем

Земунско гробље је споменик културе и почивалиште на коме су свој мир нашли припадници више конфесија. На православном делу гробља изгледом доминира и плени јединствен храм. Посвећен је Светом великомученику Димитрију, али многи га знају под именом Харишева капела. Изградио ју је богати трговац Григорије Хариш по завештању супруге Марије, а смештена је у срцу храма. Годинама је црква била препуштена зубу времена – пропао јој је кров, ољуштила се фасада, зидови у унутрашњости поцрнели од дима свећа…

Пљевља: Дан српског јединства, слободе и националне заставе

У организацији Српског националног савета Црне Горе, Српског културно-информативног центра Свети Сава и Српског културног центра Патријарх Варнава на летњој позорници Патријарх Варнава у Српском културном центру Свети Сава у Пљевљима свечано је обележен Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

Светосавски душепој

Светосавски душепој
Светосавски душепој
Светосавски душепој
Светосавски душепој

У суботу, 12. септембра 2020. године, Удружење писаца Крагујевца и братство храма Светог Саве организовали су духовно-поетско вече Светосавски душепој, вече посвећено јубилеју 30 година од почетка градње храма Светог Саве, као и 10 година од освећења храма. 

Мики Рурк о учешћу у филму о Светом Нектарију: Верујем само у чуда која Бог твори, а не у срећу, новац или моћ

Photo: ScreenshotХоливудска легенда Мики Рурк недавно је дао интервју за новинску агенцију Orthodoxia  којом приликом је говорио о својој улози у филму „Човек Божји“ о животу великог чудотворца 20. века Светог Нектарија Егинског, који се снима, затим о Грчкој и о чудима која је доживео у свом животу. Рурк глуми парализованог човека којег је свети Нектарије исцелио у болници.

Нова открића о хришћанима у Виминацијуму

Директор Археолошког института у Београду и шеф пројекта истраживања Виминацијума Миомир Кораћ изјавио је да је низ значајних открића у тој римској некрополи донео додатне информације о најранијим заједницама хришћана на овим просторима, преноси Танјуг. Кораћ је навео да је нађен гроб одраслог мушкарца вероватно из прве половине 3. века, јер је нађен бронзани новац искован за време владавине императора Каракале (211–217. г. н. е).

УКЦГ у оквиру нове друштвене реалности

Јесењи књижевни циклус Трибине „Ријеч“ УКЦГ отвара једна од есенцијалних тема најстарије еснафске организације у Црној Гори у перспективи актуелних политичких промена: „УКЦГ у оквиру нове друштвене реалности“. О проблемима са којима се  Удружење суочавало и суочава  две деценије, о цензури  и мариганилизацији и изгону са јавне културне сцене, о духовној основи српског језика и ћириличног писма (без одрицања од латиничног), о књижевноисторијском значају и вредносним одредницама, као и о најцелисходнијој системској  регулативи, говориће чланови УКЦГ.