Догађаји (концерти, изложбе)

Прођох левач, прођох Шумадију

Прођох левач, прођох Шумадију

Овогодишњи Левачки сабор свечано је у суботу увече, у порти средњовековног манастира Каленић, отворио глумац и редитељ Радош Бајић.

У оквиру традиционалног 42. сабора народног стваралаштва, на Летњој позорници крај Каленићке реке наступила су 23 културно-уметничка друштва и вокална ансамбла из Србије и иностранства.

Збирка икона Секулић отворена за јавност

Збирка икона Секулић отворена за јавност

Један од музеја у саставу Музеја града Београда, Збирка икона Секулић, која се налази у Узун Мирковој број 5, први пут је отворена за публику. Збирка икона Секулић може се погледати сваког уторка и суботе од 10 до 16 часова, цена улазнице је 100 динара, а за бројне повлашћене категорије 50 динара.

У дому Паве и Милана Секулића, који су ови пасионирани колекционари, заједно са збирком икона, слика и дела примењене уметности, поклонили граду Београду 1970. године, у аутентичном ентеријеру налази се највећа збирка икона коју је у Србији могуће видети на једном месту. Збирка се састоји од 165 икона насталих у периоду од XВ до XX века на простору Србије, Македоније, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Хрватске, Италије, Грчке и Русије. Најлепша остварења икона пружају привилеговану прилику да се уоче и следе главни токови у развитку грчког иконописа послевизантијске епохе.

Две Да Винчијеве Богородице заједно

Две Да Винчијеве Богородице заједно

Два музеја саопштила су да организују изложбу на којој ће заједно бити изложене две верзије дела „Богородица међу стенама“ Леонарда да Винчија које та два музеја поседују. „Богородица међу стенама“ у лондонској Националној галерији датира из периода између 1483. и 1486, док је она изложена у Лувру настала 25 година раније.

Париски музеј ће лондонском позајмити Да Винчијеву слику из своје збирке, а Национална галерија ће заузврат Лувру дати на позајмицу један цртеж овог сликара. Два Да Винчијева ремек-дела на исту тему у Лондону ће бити изложена у оквиру поставке „Дворски сликар Милана“, која ће бити отворена у новембру и трајаће до фебруара.

Изложба посвећена Византији

У Европском културном центру у Делфију у току су припреме за годишњи Међународни симпосион посвећен византијском периоду. У центру пажње ће бити изложба „Богослужење и храмови након пада Цариграда, из колекције Музеја Бенаки“, коју је 28. јуна свечано отворио Патријарх константинопољски Вартоломеј.

По први пут је изложено више од 66 верских предмета, укључујући и иконе и литургијске сасуде из периода од 15. до 19. века. Изложени експонати приказују различите путеве стваралаштва којим су ишли ствараоци богослужбених утвари и верских предмета, који су живели у различитим областима за време распада Византијског Царства.

Икона – проповед у бојама

Икона – проповед у бојама

Студенти Високе школе - Академије Српске Православне Цркве за уметност и консервацију током године више пута презентују своје радове. Њихову завршну изложбу радова, поводом које смо се нашли у просторијама ове високошколске установе, ове године отворио је и благословио Његова Светост Патријарх српски Иринеј.

Сватјејши је том приликом нагласио да студенти из године у годину постижу све боље резултате. Декан школе, протојереј-ставрофор проф. др Радомир Поповић говорио је о тематским и пригодним изложбама где студенти показују јавности шта су током школске године научили и савладали. „Ове године смо имали неколико запажених и великих поставки.

Сремски Карловци ризница наслеђа

Сремски Карловци ризница наслеђа

Централна манифестација Дана европске културне баштине у Србији биће ове године у Сремским Карловцима, најавило је Министарство културе.

„Ризница наслеђа Европе овогодишња је тема у свим земљама чланицама Савета Европе, а за такву тему не постоји бољи град од Сремских Карловаца”, оценио је јуче министар културе Предраг Марковић после састанка с председником општине Сремски Карловци Миленком Филиповићем.