Догађаји (концерти, изложбе)

Документарно-играни филм о животу аве Jустина Ћелијског

У Ваљеву се ових дана завршава снимање документарно-играног филма о животу и раду о. Јустина Поповића, који је годинама био духовник у манастиру Ћелијама код Ваљева. Редитељ овог филма је ђакон Ненад Илић, који је већ режирао документарни филм о Светом Владики Николају.
Најављено је да ће филм о једном од највећих српских духовника и богослова премијерно бити приказан 25. марта 2007. године.

Филм ће карактерисати бројне изјаве савременика аве Јустина, а уједно ће бити први целовечерњи православни филм у којем ће компјутерска и електронска средства бити у служби Предања.

Свети Николај Српски

Документари филм са обиљем архивског материјала посвећен необичном животу владике Николаја Велимировића, данас признатог светог Николаја Српског. Филм прати живот Николаја Велимировића од родног села Лелића, крај Ваљева, и првих дечјих молитви које је цео живот памтио, до његове смрти као прогнаника у Сједињеним Америчким Државама.

Филм поставља питање "ко је овај човек", али не даје готове одговоре. Николај Велимировић је био и остао једна од најконтроверзнијих личности Српске Православне Цркве. За једне је светац, мученик и борац за правду, а за друге клерофашиста, антисемита, назадњак и мрачњак.

Прича о Николајевом школовању у Ваљеву, где је био један од најбољих ученика гимназије, његовим путовањима и боравцима у Енглеској, Немачкој и Русији на "оправослављивању". О животу и раду творца "Молитви на језеру", говоре људи који га се сећају и којима је помагао. Посебна вредност филма су архивски снимци владике Николаја са освећења цркве Светог Николе у Шилопају под Рудником и тонски запис његовог гласа.

Филм ће бити достављен и Југословенској кинотеци, а на основу њега ће бити приређена и документарна серија на Радио Телевизији Србије.

Отворена годишња изложба живописачких радова студената Aкадемија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. др Амфилохије, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, отворио је синоћ у просторијама Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у ул. Краља Петра I, бр. 2, изложбу живописачких радова студената свих година на оба студијска програма Академије Српске Православне Цркве.

На почетку отварања изложбе протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, поздравио је све окупљене, а посебно се захвалио студентима и професорима на свим представљеним радовима. На крају поздравне беседе декан је дао реч Високопреосвећеном Митрополиту Г. Амфилохију.

Изложба Васкрсење Христово у Манаковој кући

У Васкрсни понедељак је, у Манаковој кући, свечано отворена изложба икона и фресака о најрадоснијем догађају у историји човечанства - Васкрсењу. Овом изложбом Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију свечано обележава Васкрс већ традиционално у Манаковој кући, захваљујући доброј сарадњи са Етнографским музејом у Београду.

Иконе и фреске, које су везане за Христове празнике, а посебно за догађаје који су претходили Васкрсењу и за само Васкрсење, живописали су студенти III и IV године у класи мр Тодора Митровића, проф. Иконописа, и Горана Јанићијевића, проф. Фрескописа.

Конференција за штампу поводом добротворног концерта ДАР ЗА ХИЛАНДАР

У среду 7. априла 2004. године у 11 часова, у Великој сали Скупштине града Београда биће одржана конференција за новинаре поводом великог добротворног концерта ДАР ЗА ХИЛАНДАР.

Ову манифестацију по благослову Светог Архијерејског Синода, организује Информативна служба Српске Православне Цркве, на Васкршњи уторак, 13. априла 2004. године, у великој сали, Центра Сава, а сав приход са овог концерта биће намењен обнови недавно изгорелог манастира Хиландар.

Конференција за штампу поводом добротворног концерта дар за Хиландар

У Центру Сава одржана је 2. априла 2004. године у 11 часова конференција за штампу коју је сазвала Информативна служба Српске Православне Цркве поводом предстојеће манифестације која ће се одржати 13. априла 2004.године у 20 часова у Сава центру под називом Дар за Хиландар.

На почетку Архимандрит је Андреј Ћилерџић, секретар Светог Синода, позвао све да конференцију почну молитвом за обнову манастира Хиландара и затим је присутнима пренео поздраве Његове Светости, чланова Светог Архијерејског Синода и Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја (Буловића), председника Одбора при Светом Синоду за обнову Хиландара. Потом је присутне подсетио на значај манастира Хиландара за српски народ кроз целу историју Српског народа до наших дана. Хиландарски монаси већ 800 година, без престанка, узносе молитве Богу за наш народ и сву васељену.