Музика

Отворен Међународни фестивал ХОРОВИ МЕЂУ ФРЕСКАМА

Синоћ је Његово Преосвешетнство Епископ хвостански Г. Атанасије, викар Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, у Галерији фресака свечано отворио Међународни фестивал хорова Хорови међу фрескама.

Фестивал је основан 1995. године са циљем обнове, очувања и обогаћења српске православне духовне музике и упознавања духовне музике свих осталих конфесија из светске културне баштине.

У прве три године Фестивал је обухватао редовне концерте недељом и ванредне концерте средом, током месеца јуна, јула, августа и септембра. Од 1998. године Фестивал обухвата централни програм - редовни концерти уторком, четвртком, суботом и недељом - током јуна и јула месеца и пратећи програм - повремени концерти током целе фестивалске године (од августа текуће до маја наредне године).

Разговор са игуманом Јефремом ватопедским

Деветнаестог маја 2009. године, уприличен је сусрет студената московских духовних школа са игуманом светогорског манастира Ватопеда, архимандритом Јефремом. Госта је поздравио проректор за васпитање, игуман Васијан (Змејев). Ово није први сусрет игумана Јефрема са студентима Московске духовне академије. Он је примијетио посебан интерес Руса за искуство духовног живота Свете Горе.

Концерт духовне музике у Крагујевца

У Саборној цркви у Крагујевцу у четвртак 04.јуна 2009.године, у оквиру делатности Духовног центра Саборне цркве, уприличена је нарочита духовна свечаност, наступао је хор цркве Лазарице "Св. Кнез Лазар" из Крушевца и одржао концерт духовне музике.

На програму су била химнографска дела из богослужбеног поретка наше Православне Цркве, као и позната дела из византијске и руске химнографије. Као солисти су наступали: Лидија Јевремовић, сопран; Катарина Вешковац, сопран; Александар Николић, тенор; Ђорђе Томић, баритон; Павле Панин,бас. А хор су, као диригенти, наизменично водиле Ружица и Катарина Вешковац.

Златна медаља за ПД Преображење

На VIII хорском фестивалу у Бјељини који је ове године одржан од 8. до 12. маја Певачко Друштво Преображење при храму Преображења Господњег на Пашином брду у Београду, освојило је златну медаљу. Од оснивања хор је под вођством диригента Братислава Прокића.

Свети Владика Николај - Слава групе Теодулија

Теодулија

У понедаљак, 4. маја 2009. године, састали су се чланови етно групе Теодулија са пријатељима, да прославе своју славу, Светог Николаја Жичког. Група је добила име управо по делу Светог Владике Николаја: Србски народ као Теодул, које је посебно инспирисало оснивача групе, Ивицу Стојановића. Тако да чим је канонизован Свети владика Николај (2004), чланови групе Теодулија су одабрали да тај дан славе као своју славу. Принцип служења Богу (Theos-dulos) је био основни животни принцип владара свете лозе Немањића, који су се трудили да своје рачуне полажу Богу, и да иза себе оставе што више манастира, задужбина, добрих дела..., и који су се потписивали са раб тј. слуга Христа Бога. То је био златни период за српски народ... И чланови групе Теодулија желе да укажу на тај основни животни принцип, и да се може живети савременим животом, а у исто време и служити Богу. У свом раду, негујући изворну и духовну музику, као и бавећи се ауторском музиком која се ослања на српску традицију, чланови етно групе Теодулија покушавају да споје савремено са изворним, аутентичним. Уз помоћ старих музичких инструмената: фруле, кавали, тамбуре, шаргије, њихова музика има племениту патину, а са савреминим клавијатурама, басом, бубњевима... и савремени звук.

Хор московске патријаршије „Православни појци“ у ВМА

Поводом предстојеће крсне славе Његове Светости Патријарха српског Г. Павла Хор московске патријаршије Православни појци који борави у Србији са благословом Патријаха московског и целе Русије Г. Кирила одржао је концерт за запослене у Војно-медицинској академији у Београду. Концерту су присуствовали високи представници Српске Православне Цркве на челу са викарним Епископом хвостанским Г. Атанасијем.