Нове књиге

Жички благовесник (април-јун 2021): У сусрет Васкрсу

У данима Часног поста, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког др Јустина, а трудом уредништва и свих вредних сатрудника, пред читалачку публику изашао је нови број Жичког благовесника. Овај број започиње празничним обраћањем уредника часописа под насловом „Васкрсење као неућутни позив вечности“. Текст се завршава освртом на актуелно стање: „Када се цео свет домишља како да се супротстави вирусу короне, предлажемо пост као уздржање од сувишног уношења хране, борбу против свих видова зависности, чињење добрих дела. Овим ћемо јачати свој имунитет, који је иначе најбоља и жељена одбрана од свих вируса. Васкршњи оптимизам ће учинити да безнадежност као најјачи непријатељ имунитета буде далеко од нас, а већ тиме ћемо крочити ка изворном назначењу које кроз ходнике времена одјекује гласом апостола Павла, неуморног проповедника Васкрсења: Радујте се свагда у Господу, и опет велим радујте се! Кротост ваша да буде позната свим људима. Господ је близу. Не брините се низашта него у свему молитвом и мољењем са захвалношћу казујте Богу жеље ваше (Фил 4, 4–6)“.

Типик за 2021. годину

Из штампе изашао Типик за 2021. годину

Обавештавамо свештенство и монаштво Српске Православне Цркве да је, у издању Светог Архијерејског Синода, из штампе изашао Типик (богослужбене напомене) за 2021. годину.

Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода

Почетак израде фототипског издања Минхенског псалтира

Епархија диселдорфска и немачка је покренула пројекат израде фототипског издања Минхенског псалтира (јавности познат и као Српски псалтир), средњевековног српског рукописа насталог крајем 14. века, који се тренутно налази у Баварској државној библиотеци у Минхену.

Овај рукопис, рађен највероватније за деспота Стефана Лазаревића (1389-1427), представља један од најстаријих писаних трагова српске редакције старословенског језика. Осим што садржи најстарији списак слова ћирилице и глагољице Минхенски псалтир обилује бројним илустрацијама осликаним на златној позадини. Овај споменик српске средњевековне писмености се због уметничке раскошности исказане приликом његове израде сматра несумњиво најлепшом средњевековном српском књигом.

Нови број православног часописа „Искон“

Са радошћу обавештавамо верни народ наше Свете Цркве, да је изашао нови број православног илустрованог часописа Православне епархије врањске Искон. У оквиру богате издавачке делатности којом је на најбољи начин обележена 950. годишњица Преподобног Прохора Пчињског, из штампе je  изашао и нови, 13. број  Искона (2020), православног илустрованог часописа који објављује Фондација „Свети Прохор Пчињски“ Православне Епархије врањске. Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа врањског г. Пахомија, часопис је припремила редакција коју чине проф. др Јелена Ердељан, проф. др Драгиша Бојовић, др Јован Јањић и мр Методије Марковић, архимандрит, а главни и одговорни уредник овога броја је Мирослав Цера Михаиловић.

Протојереј-ставрофор Слободан Јокић: Ломљење хљеба

Најважнији чинилац човјекове личности вјероватно је само човјеково име. Без имена личност не постоји. Човјек може да годинама, болешћу, или насиљем, промијени свој лик и да га по лику нико не препозна, али ће га по имену сви познати. Чак и Бог, односно Син Његов, на земљи мора да буде именован да би се међу људима лично представио, лично живио, лично страдао и личношћу истим именом васкрсао. И не знам да ли ћу погријешити много у незнању ако кажем да је наше име суштина нашег духовног лика и есенцијални доказ нашег постојања и у времену и у вјечности.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Новине Српске Патријаршије Православље од 15. марта 2021. године посвећене су блаженоуснулом умировљеном Епископу захумско-херцеговачком Атанасију Јевтићу. „Данас сви заједно можемо да посведочимо речима апостола Павла: Владико Атанасије, добар си рат ратовао, трку си завршио; веру си одржао. Сада те чека венац правде који ће ти дати Господ наш, праведни судија. Вечан ти помен достоблажене и приснопамјатне оче и брате Атанасије“, део је опроштајног слова Патријарха српског Порфирија, које је над одром блаженоуснулог Владике прочитао Митрополит дабробосански Хризостом. Умировљени Епископ захумско-херцеговачки Атанасије преминуо је 4. марта 2021. године у вечерњим часовима у Јавној здравственој установи „Болница Требиње“.