Нове књиге

Глас Епархије нишке (број 1/2021)

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија из штампе је изашао нови деветнаести број пете серије гласила Епархије нишке за хришћанску просвету и културу Глас Епархије нишке, први од планирана четири броја у 2021. години.

У уређивачком одбору часописа налазе се протосинђел Нектарије (Ђурић), протојереј Дејан Јовановић, протођакон Далибор Мидић и г. Лазар Павловић, а од овог броја састав уређивачког одбора је појачан двојицом врсних теолога из Ниша: др Дарком Крстићем и Николом Јоцићем. Уредник гласила је др Ивица Живковић. И овај број је састављен у сарадњи са уредништвом сајтова Православна Епархија нишка и Радио Глас Епархије нишке, чији уредници и сарадници чине састав Медијско-информативне службе Епархије нишке.

Канцеларија за веронауку Епархије ваљевске: Свети Сава – осам векова Српске Православне Цркве

У сусрет празнику првог архиепископа аутокефалне Српске Цркве, просветитеља, дипломате и утемељитеља свега вредног у духовном стваралаштву српског народа, Канцеларија за веронауку Епархије ваљевске, са благословом Преосвећеног Епископа шабачког и администратора Ваљевске епархије г. Лаврентија, издала је књигу „Свети Сава – осам векова Српске Православне Цркве“.

Реч је о џепном издању, које је приредио јереј Далибор Чкојић, секретар Епархијског одбора за веронауку, у сарадњи са Маринком Лугоњом, председником Удружења за неговање традиције и културе ваљевског краја. Посвећена „сенима наших предака и слободи наших потомака“, ова књижица садржи најважније одломке из житија принца Растка Немањића, потоњег монаха и архијереја Саве, податке из историје Србије и догађаје које су у оном времену утицали на живот и развој младе немањићке државе.

Сакрална архитектура Бањалучке епархије

Монографија Сакрална архитектура Бањалучке епархије на њеном садашњем простору од Миланског едикта до краја средњег вијека штампана је поводом 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве и 120 година од оснивања Бањалучке епархије. Издавач је Архив Републике Српске и Удружење архивских радника Републике Српске, а издавање је помогао Републички секретаријат за вјере Владе Републике Српске.

Аутори монографије су Славољуб Лукић, доктор теологије, Бојан Вујиновић, мастер археологије, и Марко Јанковић, мастер историје. Монографија је подијељена на четири цјелине: „Црквене прилике на подручју садашње Бањалучке епархије од апостолског доба до Берлинског конгреса 1878. године”, „Базилике на простору садашње Бањалучке епархије”, „Активни манастири” и „Угашени манастири – манастиришта и црквишта”. Свако од поглавља је заокружена цјелина и може стајати самостално.

Нови број годишњака Академије СПЦ - Живопис 9, 2020

У данашње време у црквеној уметности приметан je све већи јаз између језика и непосредног искуства. Односно, пре се посеже свођењу и одређењу језика логичким и интелектуалним дискурсом, него доживљајним надиндивидуалним искуством односа. Истовремено уметнички речник постаје стручан и научан, стварајући све већу дистанцу између истине ликовног израза и чињенице дијалошке стварности и постојаности динамике свакодневног личносног сусрета у човековом животу. Одвајајући речи од њеног личносног сведочења долазимо до стварности која има за последицу свођење језика на „неутралну семантику објективних појмова“. Користећи овакав језик који је одвојен од живота, уметнички израз се своди на „семантички формализам“, немајући способност сагледавања егзистенцијалне целости и јединства човека као синтезе умног и чулног света. Имајући у виду горе наведене датости било би погрешно закључити да је посреди само приоритет лингвистичког израза, него је овде поглавито наглашена неусагласивост и антагонизам између уметности, вере и живота, стога је овај часопис управо осмишљен и конципиран са жељом и тежњом да се стави акценат на оживљавање уметности, довођењем речи у везу са емпиријским искуством.

„Цр­ква“ - Ка­лен­дар Срп­ске Па­три­јар­ши­је за про­сту 2021. годину

ЦРКВА 2021; Календар Српске Православне Патријаршије за просту 2021. годину, издавач Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, главни и одговорни уредник протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић, Београд 2021.

Ево, већ је осма година како Календар „Црква“ Српске Православне Патријаршије, публикацију коју издаје Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, уређује протојереј-ставрофор др Саво Б. Јовић, његов главни секретар, који је у овом чињеницом најпостојанији уредник поменуте престижне публикације у новијој историји српског црквеног издаваштва. Календар је приручник сваког православног дома, парохије и монашке обитељи. Он даје основне смернице богослужењима, указује на библијска читања и помаже читаоцу да сагледа „црквено време“ којим се узноси до непролазности. Обично мерљиво време је ковитлац огреховљености, лишено пуноће, а „црквено време“ је освештани простор космичких координата, где је релативитет оплемењен котвом златног тежишта преко Оваплоћења Божанског Логоса.

Протојереј Симон Ј. Туркић: Сузе слободе

После успешних романа: Невидљиво путовање, Ковчег завета, Птичица рајска, свештеник Симон Ј. Туркић 2020. године доноси, нову публикацију Сузе слободе у издању куће Алфа и омега из Франкфурта.

Роман прати хајдук Вулету, пишчевог прађеду,… који се доселио из Никшића… али не само биографски или хронолошки, већ богословски врло утемељено. Захваљујући тој зрелости ово дело се може сматрати, до сада, најбољим романом овог аутора. Зашто? Првенствено, писац води читаоце кроз историју српског народа и српске Цркве, али уједно исказује и објашњава најтананије јеванђељске тајне, и то обичном човеку, пишчевим парохијанима, ученицима, студентима, старима и младима, али и свештенослужитељима.