Нове књиге

Прва свеска часописа „Николајеве студије”

„Туциндан — рођендан некога коме је суђено да се потуца по свету“ (овако је 5. јануара 1952. године владика  Николај датирао писмо које је из Лакаване послао о. Алекси Тодоровићу у Минхен — в. СД, XIII, 687)

За 140. годишњицу рођења Николаја Велимировића из штампе је изашла прва свеска часописа Николајеве студије. И електронска и дигитална копија прве свеске положене су у Репозиторијум Народне библиотеке Србије: http://repozitorijum.nb.rs/repozitorijum.aspx?issn=2738-1064 Часопис је доступан у отвореном приступу: https://nicholaistudies.org/ Следећа свеска часописа планирана је за другу половину ове године. Наредни број ће бити објављен на енглеском и српском језику.

Божићни број Жичког благовесника

Почетак нове календарске године, хришћанском поуком обележиће и нови број Жичког благовесника. Овај број наставља подухват претходних бројева који, захваљујући труду уредништва и свих сарадника, настоје да разноврсним темама омогуће сваком читаоцу да захвати ведром вере са дубоког кладенца бистре воде бесмртности. Посебну част чини нам чињеница да у овом броју поред осталих цењених аутора, текстове потписују и двојица угледних Епископа наше свете Цркве: Епископ жички др Јустин (Стефановић) и Епископ умировљени захумско-херцеговачки др Атанасије (Јевтић). Епископ Јустин нам је предочио дивни лик и дело Преподобног Симона Монаха, спајајући историјску позицију времена у коме је светитељ живео са савременошћу у којој и даље блиста свештени спомен великог оца и учитеља рода нашега. Освртима на увиде вредних историчара и књижевника, Владика је приказао плодотворну рецепцију стваралаштва Првовенчаног Краља коју су векови изнедрили кроз мисао најумнијих Срба до данас.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Првојануарски број Православља, новина Српске Патријаршије, почиње Божићном посланицом која је посвећена свој духовној деци Српске Православне Цркве и честитком уз радосни божићни поздрав: Мир Божји! Христос се роди! Нови број Православља доноси интервју са Митрополитом дабробосанским и мјестобљуститељем Патријарашког трона г. Хризостомом који је преузет са Телевизије Храм, текст вероучитеља ђакона Владимира Пекића Христос и Рим, разговор са протојерејем Николајем Данилевичем, замеником председника Одељења спољних црквених послова Украјинске Православне Цркве, који је водио Николај Сапсај, извештај са ктиротске славе манастира Девича је 15. децембра 2020. године прославио ктиторску славу Светог Јоаникија Девичког.

Епископ Јован (Пурић): Тајна породице – молитва и васпитање

Веома поучна књига епископа Јована (Пурића) Тајна породице – молитва и васпитање, у овом врло тешком тренутку за читаво човечанство које се сваког дана суочава са све већим искушењима, објављена је захваљујући издавачу ГИП Елвод Принту из Лазаревца 2020. године. Уредник издања је проф. др Драгомир Сандо, ванр. проф. Хришћанске педагогије. Књига је подељена смислено у три поглавља, са закључком и додацима, корисним за све православне породице, које живе хришћанским животом.

Прво поглавље Педагошке димензије богословља и философије, аутор дели на три вредна потпоглавља: Јединство образовања и васпитања, Целомудреност као основа моралног васпитања и Улога учитеља. У овим целинама аутор даје хришћанско становиште и созерцање о образовању и васпитању деце у православним породицама, са посебним акцентом на улогу васпитача, односно учитеља.

Јави се Спас — Богојављење и Божић у црквеном искуству

Јави се Спас — Богојављење и Божић у црквеном искуству. Садржај:

-Разговор са владиком Игнатијем „Божић — вечни загрљај Бога и човека“
-Разговор са владиком Игнатијем „Јави се Спас“
-Епископ браничевски г. Игнатије „Божићна посланица, 1996.“
-Епископ браничевски г. Игнатије „Божићна посланица, 2019.“
-Епископ браничевски г. Игнатије „Божићна посланица, 2020.“
-Оскар Кулман „Божић у старој Цркви“
-Таро Жером и Жан „Последњи посетилац“ 

Публиковање књиге помогла је Управа за сарадњу с црквама и верским заједницама Владе Републике Србије.

Осам векова аутокефалије Српске Православне Цркве (1219-2019): историјско, богословско и културно наслеђе

После двогодишње припреме, из штампе је изашао двотомни зборник саопштења са Међународног научног скупа „Осам векова аутокефалије Српске Православне Цркве (1219-2019): историјско, богословско и културно наслеђе“, који је од 10. до 14. децембра 2018. године одржан на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Више о садржини и структури овог капиталног издања, чији је издавач Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве и који са два тома од по приближно шест стотина страница обухвата осамдесет један научни рад, говоре одломци Предговора његових главних уредника – ванредних професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду др Владислава Пузовића и др Владана Таталовића: