Нове књиге

Нови број „Жичкoг благовесникa“ (X-XII 2020.)

У новом броју „Жички благовесник“ пред читаоце доноси две беседе архијерејȃ Српске Православне Цркве. Епископ жички др Јустин нам приближава догађај Петровог хода по води. Износећи духовну поуку, у наставку је актуализује на савремене изазове који се постављају пред нас. Епископ умировљени захумско-херцеговачки др Атанасије нам предочава мање познате детаље из живота Светог владике Николаја (Велимировића), проносећи тако изнова славу овог српског Златоуста пред чијом личношћу је себе Преподобни ава Јустин описао као „комарца пред орлом“. 

„Пред изазовом Covid-а 19“ је посебна рубрика у овом броју. Кроз текстове „Хоће ли вера у нама преживети пандемију вируса?“ (који потписује протонамесник Александар Р. Јевтић), „Страх и стрепња као доминантна осећања током пандемије“ (потписника дипл. псих. Милоша Благојевића), „Пошаст над пошастима“ (потписника Николе Александра Марића) изнети су различити аспекти проблема са којим се човечанство суочило у току ове године. Богословски, социјални и психолошки контекст овде је отворен за разумевање, али и и изналажење начина да последице новонасталог проблема буду што мање.

Књига Епископа стобијског Давида „Уметност и Откривење“ на грчком

Званична интернет страница Православне Охридске Архиепископије доноси вест о грчком издању књиге „Уметност и Откривење“ Епископа стобијског г. Давида. Митрополит пољански и килкиски Емануил у предговору пише: -У књизи „Уметност и Откривење“ Епископа стобијског Давида човек је позван да буде сасаздатељ света.

Свештена Митрополија пољанска и килкиска Грчке Цркве објавила је књигу Епископа стобијског и Местобљуститеља струмичког Давида под називом „Уметност и Откривење“ (што је магистарски рад аутора). У уводној поруци митрополит Емануил, између осталог, наводи да књига „Уметност и Откривење“ Преосвећеног Епископа стобијског г. Давида, одличног познаваоца Предања православних Отаца, излаже читаоцима одређене увиде у односе уметности према  православној догми једног периода, од Другог светског рата до данас.

Нови број „Српског Сиона” посвећен стогодишњици васпостављања Патријаршије

Веома су ретке године, ако их је уопште и било, када се у Епархији сремској није прослављао неки значајан јубилеј. Ово не треба да чуди уколико имамо у виду да Епархија сремска баштини тековине Сирмијумске митрополије (III век), што имплицира да је на њеном простору веома рано организован црквени живот који је оставио богато историјско наслеђе. Такође, Сремски Карловци, седиште Епархије сремске, двеста година су били седиште и Карловачке митрополије, која је храбро носила крст српског народа и представљала недреманог чувара српског националног и верског идентитета. Управо у том историјом посвећеном граду одржани су значајни црквено-народни сабори и скупштине. У њему су донесене одлуке које су определиле будућност српског православног народа.

Богородица Љевишка у песмама

Призрен 2020, приређивачи/издавачи: Радмила Кнежевић и Лела Марковић; предговор: јереј Ђорђе Стефановић, старешина Цркве Богородице Љевишке у Призрену; тврд повез, у колору; 188 страна, са галеријом фресака у боји. Заступљен 91 аутор.

У овој збирци налазе изузетно вредне антологијске песме. Удружене, све песме су постале заједничка молитва за трајање ове светиње. Мало се цркава може похвалити оволиким бројем песника које је инспирисала кроз векове и који су јој посветили своје стихове. Ова књига је под кров својих корица окупила песнике, донаторе, пренумеранте, фотографе и све друге који су, свесни значаја ове светиње, дали свој допринос настанку ове књиге и на томе смо им захвални!

Нова монографија о Преподобном Рафаилу Банатском

Српска Православна Црква у ореолу својих светитеља прославља и прекрасног угодника Божјег, покровитеља и молитвеника Баната, Преподобног Рафаила Банатског. Живећи на земљи, старац Божји је поучавао, тешио и исцељивао оне који су му долазили с вером, надом и љубављу, крепио и уразумљивао оне који су желели да победе грех. Из келије старца Рафаила ни један човек није отишао без утехе. Чврсто верујемо да он и данас приноси наше молитве пред престо Свемилостивог Спаситеља и да ће се тиме поспешити наше духовно обнављање и исцелење. Ове године Господње, о празнику Преоподобног Рафаила Банатског, изашла је из штампе нова монографија која представља проширено и допуњено издање књиге „Преподобни Рафаило Банатски Исцелитељ; житије, служба, акатист“ из 1989. године.

Мемоари, списи и животопис Патријарха српског Гаврила Дожића

Живимо у светињи и слободи - речи су Патријарха српског Гаврила Дожића које је изговорио у једном од пресудних догађаја савремене историје српског народа, 27. марта 1941. године. Ова порука, увек савремена и надвремена, била је подстицај митрополиту Амфилохију да осмисли на који начин би се могло достојно обележити 70 година од упокојења патријарха Гаврила (+7. мај 1950.).