Нове књиге
Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије
30. Јун 2020 - 15:38Првојулски број новина Српске Патријаршије Православље, посвећен је молитвеном обележавању, културном, историјском, социјалном контексту прославе Видовдана – Косовског завета, који је био и остао темељ српског идентитета кроз векове. Дубоко укорењен у националном бићу, Косовски завет је вековима надахњивао бројне српске уметнике, песнике и мислиоце. Због одлуке Светог кнеза Лазара и целог српског рода да бране отаџбину и Крст Часни, Косово је у српској државности, историји и вери сматрано светим местом, извориштем националног духа и јемцем етничких вредности.
О томе говоре ауторски текстови ђакона др Ивице Чаировића, Марине Марић... као и вести из Митрополије црногорско-приморске, Епархије бачке, Архиепископије београдско-карловачке, Епархије далматинске... Како се Видовдан обележавао широм епархија Српске Православне Цркве у веку за нама, можете читати у репринт–издању новина Српске Патријаршије из 1989. године, које доносимо на средњим странама овог броја Православља...
Нови број „Каленића“ (3/2020)
24. Јун 2020 - 13:08Из садржаја новог броја Каленића (3/2020) издвајамо: Свети Филарет (Дроздов): Вазнесење Господње, Борис Бобрински: Дух Свети, Лоренс Фарли: Оче наш, завршна доксологија, Срећко Зечевић: Свети апостол Тома - највећи васељенски сведок Христовог Васкресења, Марко Стевановић: Верујући у Васкрсење Христово верујемо у обнављање људског достојанства, Лазар Марјановић: Грчки језик Новог завета, Небојша Ђокић: Прилог историји цркве Светог Рокмана у Рековцу, Ирина Јазикова: Силазак Светог духа на Апостоле - ретка јерменска икона, Светиње византијског Понта, Преподобни Давид Граџински: Умножавање љубави. Из летописа Епархије шумадијске, Промене у Епархији шумадијској, Служење, пријеми и посете Епископа шумадијског г. Јована, Дечја страна.
Владика Фотије: Вечност ми треба
20. Јун 2020 - 11:37Поводом двадесетогодишњице епископске службе Преосвеченог Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, сестринство манастира Светог Василија Острошког из Бијељине припремило је монографију Владика Фотије - двадесет година архијерејске службе.
Ових дана из штампе је изашла и нова збирка песама епископа Фотија - Вечност ми треба.
Извор: Епархија зворничко-тузланска
Јован Хаџи Васиљевић: Свети Прохор Пчињски и његов манастир
14. Јун 2020 - 12:45Поводом 950 година манастира Светог Прохора Пчињског и 700 година од његове обнове, из штампе је изашло фототипско издање књиге Свети Прохор Пчињски и његов манастир Јована Хаџи-Васиљевића, најпре објављене 1900. године у Београду, у штампарији Краљевине Србије.
Поновљено издање књиге у издању је Свеправославног друштва „Преподобни Јустин Ћелијски и Врањски“ и Књижевне заједнице „Борисав Станковић“ из Врања. Књига је објављена са благословом Његовог Преосвештенства епископа Врањског Господина Пахомија, под уредништвом архимандрита мр Методија Марковића (главног и одговорниог уредника), проф. др Сунчице Денић Михаиловић (уредника књиге) и мс Ненада Дејковића (уредника припреме за штампу).
Христијанизација у раној Цркви
5. Јун 2020 - 14:32Управо је објављен још један уџбеник у оквиру курикулума мастер академских студија (систематско-историјски модул) на Православном богословском факултету Универзитета у Београду.
Проф. Др Радомир Поповић је приредио књигу Христијанизација у раној Цркви за истоимени предмет на наведеном модулу. Ово је још један од показатеља озбиљног приступа професора на овој црквеној високошколској образовној институцији под окриљем београдског Универзитета.
Садржај књиге прати сам силабус предмета и бави се ширењем хришћанства у раним временима Цркве Христове, односно у прва четири века. Важност ове књиге јесте и у томе што аутор поред нарације о самој христијанизацији на одређеном географском простору доноси и историјске изворе који се тичу тог новокрштеног народа. Затим су дата и житија светитеља који су били први и најранији проповедници Христовог Јеванђеља међу датим народима.
Јесте и биће – црквени аспекти Крсне славе
2. Јун 2020 - 15:28Крајем 2019. године у издању Храма Светог Саве на Врачару, са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, објављена је књига дипл. теол. Славише Тубина Јесте и биће – црквени аспекти Крсне славе у уредништву презвитера Бранислава Кличковића.
Књига се бави можда и најбитнијим идентитетским питањем српског народа и православног етоса, али са црквеног становишта, што је врло битно јер се о Крсној слави до ове књиге у српској јавности шаролико писало, па су се методолошки мешале етнолошке, социолошке и црквене претпоставке, тако да је на крају таквих истраживања закључак морао да буде сагледаван са више становишта.