Нове књиге

Презвитер Александар Р. Јевтић: Господе, где станујеш?

Књига Господе, где станујеш? је плод деценијског писања свештеника Александра Јевтића за Православни мисионар.

У данима пасхалне светлости године Господње 2020. пред читалачку јавност стигла је књига презвитера Александра Р. Јевтића под насловом Господе, где станујеш? Књига је, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. др Јустина изашла из штампе у издању ЕУО Епархије жичке. Уредник издања је протојереј Радош Младеновић, а лектуру је извршила гђа Бранка Косановић. Штампарија: Интерклима-графика, Врњци – 191 стр.; 21 цм. Тираж 1.000.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У првомајском броју Православља, новина Српске Патријаршије читајте: Патријарх српски г. Иринеј за дневне новине Блиц у ексклузивном васкршњем интервјуу: „Страх је велики и оправдан“. Епископ пакрачко-славонски г. Јован служио је помен 22. априла 2020. године Господње у Јасеновцу, на дан молитвеног сећања на 75. годишњицу пробоја Јасеновачких логораша. Обележен је Дан сећања на жртве усташког злочина у Доњој Градини – геноцида у концентрационом логору Јасеновац.

In memoriamЈован Мирковић (1. новембар 1943. - 25. април 2020.): Орден Светог Деспота Стефана Лазаревића истраживачу библијског страдања српског народа у НДХ. Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служио је на Васкрс, 19. априла 2020. године, у поноћ, свету архијерејску Литургију у крипти храма Светог Саве на Врачару. У рубрици Човекољубље читајте о активностима Верског добротворног старатељства у ванредној ситуацији.

Васкршњи број „Српског Сиона”

Старији читаоци Српског Сиона можда ће се сетити да је сам часопис имао дисконтинуитет у излажењу. Како време одмиче, чак и пасивном посматрачу постаје све јасније да уопште није једноставно благовремено припремати квалитетан садржај часописа на дуже стазе. Остави ли се по страни намера просуђивања ко је у прошлости колико и у чему допринео, свесни смо да ми, ипак, не почињемо све изнова. Ми се само надовезујемо на жртву оних који су се трудили пре нас. Било би преурањено и неопрезно наговештавати знатније позитивне помаке у непосредној будућности. Утисак је да се најпре мора испољити храброст за реалистичне искораке, који би могли довести до здравог и трајног сапутништва Српског Сиона са људима, који плове реком драматичног и тајанственог живота.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Нови број Православља, новина Српске Патријаршије, почиње Васкршњом посланицом која је упућена свој духовној деци Српске Православне Цркве, а коју, уз радосни васкршњи поздрав Христос васкрсе!, коју потписују наши молитвеници пред Васкрслим Господом – Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Иринеј и сви архијереји наше свете Цркве. У новом броју Православља 15. априла 2020. године читајте и Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода у којем се, између осталог, каже: Са своје седнице, одржане 13. априла текуће године, Свети Архијерејски Синод се обратио државном врху Републике Србије са предлогом и молбом да у погледу забране кретања услед пандемије вируса корона одобри прекид забране кретања на Васкрс, од пет до десет часова, како би православни хришћани који нису у изолацији и самоизолацији могли да узму учешћа на јутрењу и Литургији на свој највећи празник. Са исте седнице упућени су изрази братске љубави и солидарности Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију и огорчења због поступака власти Црне Горе према њему.

Дијалог између православних хришћана и муслимана

Објављена је још једна научна монографија ђакона др Александра Прашчевића под насловом Дијалог између православних хришћана и муслимана.

Књига Допринос патријараха српских Димитрија, Варнаве, Гаврила и Викентија дијалогу са муслиманима (1920-1958) је изашла у издању Епархије рашко-призренске. Аутор је до сада објавио три научне монографије на исту тему: 1. Допринос Патријарха српског Германа дијалогу са муслиманима (1958-1990), 2. Патријарх Павле о исламу и муслиманима (1990-1997), 3. Допринос Патријарха српског Павла дијалогу са муслиманима (1998-2009).

Епископ Јован (Пурић): Горе имајмо срца. Историја и есхатон.

У издању манастирâ Пустиње и Раче, а са благословом Епископа ваљевског Милутина, 2019. године је објављена књига епископа Јована (Пурића) Горе имајмо срца (историја и есхатон) ИСБН 978-86-81218-18-1.

У самом уводу владика Јован објашњава православно учење о есхатону као савршено испуњавање и осмишљење историје, односно врхунац, пуноћу и стварност вечног животу у заједници са Тројичним Богом после Другог Христовог доласка, а наглашава да последње догађаје треба схватити искључиво у светлу Оваплоћења и Откривења Господа Исуса Христа, Сина Божјег. То је веома важно јер се у савременој богословској литератури говори о двема есхатологијама – за које аутор каже да су у сржи једне и јединствене – футуристичкој (у вези са очекивањима онога што ће се тек збити и открити у Другом Христовом доласку) и оствареној (у вези са Оваплоћењем Сина Божјег и Његовог првог доласка у свет, односно у историју). Дакле, аутор овде жели да истакне да есхатологија мора да буде у вези оба Христова доласка, јер је есхатолошка епоха започела првим доласком и до Другог доласка.