Нове књиге

Jaрослав Пеликан: Хришћанско предање

Jaрослав Пеликан, Хришћанско предање том II, Дух источног хришћанства (од 600. до 1700. године) Службени гласник, Едиција Символ, превео са енглеског Новак Билић, прво издање, 2010, стр. 392.

Из штампе је управо изашао превод на српски језик другог тома из петотомног опуса Хришћанско предање, утицајног теолога 20. века Јарослава Пеликана. Пеликан је у овом тому нагласио формирање и развој византијског, сиријског и руског богословља, као и кључне богословске расправе које су обележиле овај период. У том смислу аутор одбацује Харнакову тезу о потреби „креативности ума" (стр. 39), већ га у овом делу више занима однос између континуитета и промене, настао у историји развоја богословског учења, као и у коликој мери су богослови својим заступањем предања верно следовали првих пет векова Цркве (стр. 7).

Проф. др Радован Биговић: Црква у савременом свету

Радован Биговић, Службени гласник, Београд, 2010, стр. 186.

У оквиру библиотеке Наука, а у Философско-теолошкој едицији, Службени гласник је приредио зборник двадесет чланака професора Православног богословског факултета у Београду протопрезвитера-ставорофора др Радована Биговића. Поред чланака, књига садржи и јединствени списак коришћених библиографских јединица, као и индексе појмова и личности. Рецензенти издања су проф. др Томас Бремер, проф. др Зоран Крстић и проф. др Давор Џалто, а уредник је Слободан Гавриловић.

Стаза Православља: Црквено устројство као слика и одраз светотројичног постојања

Када је у новембру месецу на Светом архијерејском сабору у Београду на катедру епископâ Рашко-призренских једнодушно изабрала Епископа Теодосија, Српска Црква је тим чином свима ставила до знања да јој је више од свега стало до народа, светиња и црквеног рада на Светој српској земљи, а нимало до идеологије, политике, конфронтирања и изазивања подела.

Нова издања манастира Клисина

У времену када је породица и породични живот на маргини вриједносног система у земљама гдје је потрошачко друштво доманинатно, појавила се књига „Домаћа црква", коју је написао руски свештеник Павле Гумеров, дајући тиме велики допринос борби за очување породице, као мале цркве, јер је заједништво у породици, проткано љубављу и разумијевањем, предуслов спасења у Цркви Христовој, која већ више од 2000 година афирмише вјечне вриједности породичне заједнице.

У издању манастира Клисине из штампе је изашла још једна књига свештеника Павла Гумерова. Реч је о књизи која носи назив Православна аскетика за мирјане, О борби са страстима. Као што и сам наслов говори, књига нам појашњава појам греха и страсти, како оне делују на човека и такође како да се човек ослободити од власти греха и страсти. Оно што је, рекло би се ново, у овој књизи, јесте, да је она у потпуности прилагођена савременом човеку и данашњем времену као и искушењима које ово време собом носи.

Високи Дечани као инспирација

Представљена књига „Манастир Високи Дечани", колорна монографија, која ће од четвртка моћи да се купи на киосцима

Прва у низу малих колорних монографија „Манастир Високи Дечани", од четвртка ће се наћи на киосцима. Овом књигом је „Светигора" покренула библиотеку „Немањићки манастири". - У сазвежђу задужбинарства Дечани заузимају посебно место. Манастир је један од подсетника да су Косово и Метохија жила куцавица српског народа - рекао је Митрополит црногорско-приморски Амфилохије у уторак на промоцији у Медија центру.