Нове књиге

Епископ Максим: Историја, Истина, Светост

Прва књига Епископа др Максима (Васиљевића), објављена је у издању епархијске издавачке куће Sebastian press. Отац Џон Брек је књигу описао као "изузетно важну збирку студија" која доприноси и богословљу бића и савременим богословским питањима!

Христо Јанарас описује Епископа Максима као "богослова који просијава", а отац Џон Мекгакин описује рад Епископа Максима као "дубоко библијски и светоотачки, академски и богат духовношћу."

Седми васељенски сабор – његов одјек у црквеној уметности (одабрана документа)

Висока школа - Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију објавила је уџбеник - првенствено - за студенте дипломских мастер студија, али и за студенте основних студија, и студенте Богословског факултета, и ученике Богословија. Аутор зборника Седми васељенски сабор - његов одјек у црквеној уметности (одабрана документа), протојереј-ставрофор др Радомир Поповић осведочени је историчар, сакупљач и преводилац докумената (извора) значајних за одређене периоде у историји Православне Цркве.

Браничевски весник (1-2/I, 2009/2010)

Реч уредника: Поштовани читаоци, пред вама је први број обновљеног часописа Епархије браничевске Браничевски весник који излази након готово 70 година паузе. Наиме, први број старог часописа (под истим именом) покренут је иницијативом Епископа браничевског Г. Јована (Илића) и др Миодрага Пурковића, познатог историчара (иначе Пожаревљанина), 1933. године, тако да је освануо на Божић те године и излазио веома успешно све до фебруара 1941. када је угашен због ратних околности.

Јован Д. Зизијулас: Заједница и другост

Предговор аутора: Пријем на који је наишло моје дело Being as Communion (Биће као заједница) ме је охрабрио да приступим објављивању ове књиге. Она садржи низ огледа о личности и Цркви, који прате линије односне онтологије, у којој заједница представља кључни појам за еклисиологију и за антропологију. Док је у претходној књизи нагласак стављен на важност односа и заједнице за јединство, ови огледи стављају нагласак на аспекат другости. Ову је књигу неопходно прихватити као покушај да се допуни и уравнотежи претходна.

Изгубљена Библија

Izgubljena Biblija
Kršćanska sadašnjost, Zagreb 2011,
стр.256

Последњи низ година светска и наша јавност је показивала велико интересовање за апокрифну књижевност. Главни покретач таквог интересовања је популарна теза по којој Црква крије тајне свете списе (или тајну Библију) који могу да нашкоде њеном угледу. Такав вид размишљања су још и условила дела попут Да Винчијевог кода или Света крв, свети грал. У нашој јавности до сада су објављене само две књиге које су се бавиле давањем одређених одговора на такву тематику: Декодирани Да Винчијев код и Холивуд против Христа.

Одговарање на Литургијама - антифони и тропари

Схватајући „потребу да сви верни на богослужењу не само присуствују него и активно учествују одговарањем на прозбе и молитве ђакона и свештеника", како пише у предговору ове књиге блаженоупокојени Патријарх Павле, Издавачки фонд СПЦ Архиепископије београдско-карловачке, с благословом Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, објављује овај приручник на савременом српском језику (поједини делови на црквенословенском) да би певање у храму на богослужењу било праведно, односно, како препоручује Псалтир „Појте разумно".