Нове књиге

Ново издање Епархије браничевске

Зоран Ранковић, Мирослав Лазић: Уредбе и прописи Митрополије београдске 1877-1893

Уредбе и прописи Митрополије београдске 1877-1893 Архивски извори, публиковани у трећој књизи библиотеке "Архива Епархије браничевске", хронолошки се надовезују на оне из претходне публикације, а односе се на период од 1877. до 1893. године, када је Пожаревац, у црквено-административном погледу, као седиште Окружног протопрезвитерата, био у саставу Митрополије београдске.

Извори припадају истој тематској целини, и односе се на уредбе, прописе, правила и решења Архијерејског Сабора које је Конзисторија (Духовни суд) Митрополије београдске, преко окружних протопрезвитера, прослеђивала подручном свештенству. Поред конзисторијских расписа, знатан број докумената које су потписивали надлежни митрополити односи се на регулисање црквеног живота у самој Архиепископији.

Светост: Божанска и људска

Светост: Божанска и људска
Епископ Максим Васиљевић, Институт за теолошка истраживања, ПБФ, 2010, стр.172

Светитељ представља значајни лик у духовности Православне Цркве. Овде не говоримо само о народној побожности, већ и о самом богословљу. Ка њему су усмерена молитвена надања, а уједно он служи и као образац следовања исправног јеванђелског живота. Отуда не треба да чуди да је светитељ имао, не само централно место у нашој Цркви, већ и да је занимао многе лаичке и научне кругове који су желели да одгонетну његову улогу у животу хришћана. Нажалост погрешно тумачење улоге светитеља у хришћанству се не односи само на секуларне научнике (етнологе, историчаре, социологе...), већ у великој мери погрешан приступ налазимо и код људи унутар Цркве који на целокупну православну духовност гледају пијетистички.

Могућности и домети социјалног учења Православља и Православне Цркве

Д. Б. Ђорђевић и М. Јовановић (Прир.): Могућности и домети социјалног учења Православља и Православне Цркве, Задужбина Конрад Аденауер и ЈУНИР, Београд - Ниш 2010, 558 стр.

Реч је о зборнику радова који је један од плодова вишедеценијског напора приређивача да се изборе за место социолошком приступу изучавања живота православних у савременом друштву. У њему су објављени радови који се баве афирмисањем социологије православља као нове научне поддисциплине и радови у којима је испитивано постојање социјалног учења и степен „присутности" у животу појединих помесних Цркава.

Ненад Ристовић: Хришћанство и античко наслеђе

Институт за теолошка истраживања при ПБФ БУ, Београд 2010, 126 стр

Непосредни сусрет јелинског и јудејског мишљења догодио се у праскозорје склапања Новога Завета. У то доба долази до отварања према јелинској традицији, резултат је књига Премудрости Соломонове, док је стваралаштво Филона врхунац интеграције грчког у јудејско мишљења. Хришћани су одувек имали амбивалентан став према античком наслеђу. У начелу је могуће говорити о три приступа грчкој литерарној баштини.

Ново издање Светигоре: Манастир Бањска

Књига „Манастир Бањска" говори о манастиру, који су као најлепшу и најзначајнију задужбину краља Милутина разорили Турци, већ у првом свом налету на Србију, и који је 520 година провео у рушевинама. Манастирско злато и драгоцености, па чак и тесани камен са цркве и са манастирског насеља су растурени и разнети, даровна повеља је вековима била у туђим рукама, а мошти Светог краља се и данас налазе у туђој земљи. Међутим, кроз причу о овом тешко рањеном духовном здању, које је грађено на идеји идеалног средњовековног, односно хришћанског споја Цркве и државе, када су оне биле на врхунцу своје моћи, данашње наше поколебано поколење треба да се учи лекцијама из националне историје. Тако је Свети краљ Милутин, имајући пред собом интерес српског народа подигао, обновио или богато даривао преко седамдесет манастира, омеђујући црквама, вером и лепотом своје отачаство.

Први шематизам Епархије бихаћко-петровачке

Ових дана из штампе је изашао Први шематизам наше Епархије, а поводом 20-годишњице креирања наше Епархије (1990-2010.) Овај Шематизам, осим своје историјске вриједности, најбоље ће и најпотпуније упознати читаоца шта је све рађено и урађено и шта се још ради у нашој Епархији.