Нове књиге

Светигорa - фебруар 2009.

У продаји је фебруарски број Светигоре - образника за вјеру, културу и васпитање Митрополије црногорско-приморске. На насловној страни је фотрографија Његове Светости новоизабраног Патријарха московског и све Русије Кирила. Избор Патријарха Кирила на престо Руске православне цркве је догађај који је одјекнуо православним свијетом, те су прве странице часописа посвећене том најактуелнијем догађају у Православљу.

Димитриос Батрелос: Византијски Христос

Димитриос Батрелос: Византијски Христос - Личност, природа и воља у христологији Светог Максима Исповедника, са енглеског превео јереј Мр Александар Ђаковац, "Каленић", Крагујевац, 2008.

Питања која су инспирисала и мотивисала ово истраживање, воде ка предањском учењу Цркве, према коме Исус Христос има две воље, божанску и човечанску вољу, које одговарају Његовим двема природама, божанској и човечанској. Да ли је ово учење оправдано? Ако јесте, на који начин? Шта подразумевамо под појмовима "личност", "природа" и "воља"? У ком смислу се може тврдити да Исус Христос има две воље без подвајања Његовог личносног јединства? Да ли воља нема никакве везе са личношћу која жели и одлучује, и када и како Он изражава своју вољу?

Јован Мајендорф: Живо Предање, Православно сведочење у саврменом свету

Јован Мајендорф: Живо Предање, Православно сведочење у саврменом свету - са енглеског превела Катарина Кесић- "Каленић", Крагујевац, 2008.

Како да Хришћанин сачува и исповеда своју веру у сложеном и променљивом свету двадесетог века?На овај изазаов нашег доба се не може одговорити без живог предања.

Свака православна теологија и свако православно исповедање је по нужности предањско, у смислу да је у складу не само са Светим писмом, већ и са искуством отаца и светитеља, као и са непрекидним прослављањем Христове смрти и васкрсења у оквиру литургије Цркве. Међутим, термин "предањска теологија" може да означи и мртву теологију

Митрополит Антоније (Храповицки): ПАСТИРСКО БОГОСЛОВЉЕ, ИУ Каленић

Митрополит Антоније (Храповицки): ПАСТИРСКО БОГОСЛОВЉЕ

Превео са руског: Иван Недић Редактура превода: др Ксенија Кончаревић, "Каленић", Крагујевац, 2008.

Недостатак студија на ову значајну тему у нашој богослословској литератури чини ову књигу још значајнијом, како за богословску науку, тако и за практичну пастирску праксу наше Цркве, јер добијамо на увид и изучавање богословска и пастирска размишљања искусног и дубокоумног пастира.

„Светлости тиха“ – Монографија манастира Жиче

Сажета и богато илустрована, у првом свом делу у мало речи говори о историји, архитектури и сликарству Жичке цркве, а у другом делу осликава монашки живот, одговарајући на питања која су за многе непознаница: шта је то монашка заједница, из ког разлога се она оснива и шта чини суштина живота у њој.

Поетичан и надахнут текст поговора, цртица записна као интиман доживљај песниковог сусрета са Светињом, као и зрна мудрости из пера великих писаца Цркве, расута по књизи као украс, допуна и објашњење појединих фотографија, књизи дају посебну лирску ноту која уводи читаоца у духовни свет тајанственог и древног Спасовог храма у Жичи. Монографију приредило сестринство Манастира Жиче.

Извор: www.zica.org.rs