Нове књиге

Свети Симеон Нови Богослов: Адам и нови Адам

АдамСВЕТИ СИМЕОН НОВИ БОГОСЛОВ

«Адам и Нови Адам» - приказ

Нова књига која jе недавно изашла у издању Епархије Далматинске - Свети Симеон Нови Богослов: Стари и Нови Адам - представља допринос православној богословској мисли. Она се, међутим, појављује у време потреса у нашој помесној Цркви. Честе „теолошке" расправе и разна „црквена" настојања да се сачувају православље и црквена традиција узнемирују јединство тела Цркве. Овакво стање намеће једно логично питање: шта је то православно предање и традиција? Где се може наћи одговор - да ли у празним „богословским расправама" или у повратку аутентичним изворима хришћанске вере? Управо је овај повратак изворима вере Цркве опште прихваћен од свих иоле богословски образованих хришћана. Наравно, свима је познато шта су аутентични извори и сведочанства вере Цркве: то су пре свега Свето Писмо и Свето Предање. Данас је свима јасно шта се подразумева под појмом Светог Писма, иако у првим вековима то није било тако. Међутим, има нејасноћа око тога шта је црквено Предање, и шта је аутентично мерило које одређује шта спада у Предање. Пре свега, основни део предања јесу одлуке великих сабора Цркве (васељенских и помесних), богослужбена сведочанства, дела светих Отаца који износе и сведоче веру и поредак Цркве, као и црквена историја која нам тумачи и приказује остваривање свега овога у историји.

Деца читају Библију

Деца Библија Господ наш, Исус Христос, највише је волео децу. Једног дана док је проповедао, доведоше пред Њега децу да их благослови. Његови ученици се почеше бунити „што узнемиравају Учитеља". На то им Исус рече: „Пустите децу нека долазе мени, и не браните им; јер је таквих Царство Божије... И загрливши их, стави руке на њих те их благослови." (Јеванђеље од Марка, 10, 14-16).

Зашто благи Бог највише воли управо вас, децу? Зато што сте ви најсличнији Њему. Ваша срца су још чиста и неоптерећена грехом - безазлена.

Свети Григорије Ниски: О Светој Тројици

Свети Григорије НискиУ припреми ново издање Епархије далматинске

ЖИТИЈЕ СВЕТОГ ГРИГОРИЈА НИСКОГ

Овај свети Григорије беше млађи брат светог Василија Великог. Родио се око 335. г. у граду Неокесарији у Понту у оној истој благочестивој породици из које су изашли још многи други светитељи Божји. Прву науку учио је код свога старијег брата Василија, а затим је прошао и све светске и духовне науке. Оженио се побожном девојком Теосевијом и био посвећен за чтеца божанских књига у Цркви Божјој. Касније мисао да се посвети позиву светског ритора, но по савету светог Григорија Богослова, друга Василијевог и његовог му дође, одбаци ту мисао и, шта више, отиде те се замонаши код свога брата Василија на реци Ирису у Понту, а блажена му супруга Теосевија постаде ђакониса. Ову блажену Теосевију, која се ускоро затим упокоји, многим похвалама увенча свети Григорије Богослов (у писму упућеном Григорију), називајући је „сестром" Григоријевом и својом, похвалом Цркве и украсом Христовим.

Марина Раjевић - Савић: Док анђели спавају

ПатријархСеријал: ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ

Инетрвју са Његовом Светошћу Патријархом Српским Господином Павлом:

ЖЕНА И МУШКАРАЦ СУ ПРЕД СВЕВИШЊИМ ЈЕДНО

Разговор вођен у Двору Српске Патријаршије, 24. априла 1996. године

Аутор и водитељ: Марина Рајевић - Савић

Ђакон Оливер Суботић: “Биометријски системи идентификације”

ЧипЗбог великог интересовања шире и стручне јавности, Институт за политичке студије у Београду је на својој Интернет презентацији поставио електронску верзију књиге „Биометријски системи идентификације: критичка студија", аутора ђакона Оливера Суботића, главног и одговорног уредника „Православног мисионара".

Подсећамо да је основа те студије урађена на захтев Светог Архијерејског Синода СПЦ, те да је у питању прва и према нашим сазнањима још увек једина мултидисциплинарна студија из области биометријских система идентификације објављена на српском језику. Штампано издање књиге је распродато.

Комплетна студија у PDF формату се може преузети ОВДЕ.
Кратак закључак студије у 15 тачака можете погледати ОВДЕ.

Епископ Фотије: Стазама Светог Апостола Павла

Стазама Светог Апостола павлаПредговор

Идеју за објављивање књиге Стазама светог апсотола Павла дали су монаси манастира Крке, подсетивши нас у недавном разговору да је, ево, прошло скоро десет година од нашег устоличења за Епиксопа далматинског.

Ова књига је замишљена као скромно сведочанство о томе. Назив књиге је символичан. Познато је већ из Светог Писма Новог Завета, да је свети апостол Павле са својим ученицима Луком, Титом и Ермијем проповедао у Далмацији и ту у ранохришћанским катакомбама, које се данас налазе у крипти олтара манастира Крке, основао Цркву у Далмацији.