Нове књиге

Свети Григорије Ниски: О Светој Тројици и Божанству Светога Духа

Свети ГригоријеНОВО ИЗДАЊЕ ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

Евстатију

Пролог

Служењу људском роду сте посвећени сви ви који проучавате медицину: и сматрам да би онај ко је, од свих осталих озбиљних животних путева, изабрао ову науку којом се ви бавите, правилно расудио кад би рекао, да се од живота, те највеће драгоцености, треба клонити, уколико је он лишен здравља и сваке стваралачке енергије. Али, у вашем случају, ова наука у значајној мери има двоструку корист; ви сопственим снагама проширујете границе њене човечности, будући да не ограничавате своју вештину само на људско тело, већ се бавите и лечењем душевних недуга. Ово мишљење нисам формирао само на основу гласина, већ ми о томе казује властито искуство; како у многим другим, тако и у овом случају, у овој невероватној пакости наших непријатеља, које си тако вешто растерао, када су се попут неке злураде поплаве сручили на наш живот, одагнавајући и ово страшно запаљење нашег срца топлом купком благих речи. Ваистину сматрах исправним да у време ових непрекидних и различитих насртаја наших непријатеља, ћутим и мирно примам њихове нападе, те да се противим оним људима наоружаним неистинама - тим најубитачнијим оружјем, које понекад упркос очигледној истини, ипак истера своје. Али, ти си учинио добро дело и захтевао од мене да не издам истину, већ да разобличим клеветнике, да не би, услед тријумфа лажи над истином, многи били рањени.

Ђурђевдански број часописа “Крка”

КркаУ издању Епархије далматинске из штампе је изашао нови ђурђевдански број часописа Крка.

Садржај броја: Богословље, литургија и безмолвије; Житије св. Георгија; Стазама светог апостола Павла; Ја сам са онима који страдају; Сто година од смрти писца Сима Матавуља; Апел хришћанске савести за Косово и Метохију; Нова књига у издању „Истине" издавачке установе Епархије далматинске; Циљ је био да Срби нестану из Хрватске, Биометрија - добро дошли у дигитални конц-логор; Вијести из Епархије; Приложници.

ИЗДВАЈАМО ИЗ САДРЖАЈА:

Његова Светост Васељенски Патријарх Вартоломеј

БОГОСЛОВЉЕ, ЛИТУРГИЈА И БЕЗМОЛВИЈЕ - Изворно учење Источних отаца за савремени свет

Васкршњи број “Преображења” , листa Епархије осечкопољске

ЛистУ оквиру информативне службе Епархије осечкопољске и барањске двомесечно се штампа Епархијски часопис под називом «ПРЕОБРАЖЕЊЕ»

Из штампе изашао нови 11. број који тематски обрађује теме везане за велики хришћански празник Васкрс.

На првим страницама часописа можете прочитати васкршњу посланицу епископа Лукијана, затим васкршњи прилог Дан вечне радости. Осим тога ту су и редовне рубрике које се баве друштвеним питањима Срба , затим Питања читалаца и хроника и вести о актуелним догађањима у нашој Епархији.

Васкршњи број Гласник СПЦО Дизелдорф

Гласник Дизелдорф

РЕЧ УРЕДНИКА

Драги читаоци,

професор Горан Раденковић Овај Васкршњи број Гласника посветили смо хришћанској љубави јер, како каже свети апостол Јован Богослов, Бог је љубав. Опет ће свети Григорије рећи у једној од својих беседа да је љубав састав Божанског бића равночасних лица свете Тројице. Мотив оваплоћења благодатног подвига и крсне смрти другог лица свете Тројице је најбоље изрекао свети Јован Богослов у Jеванђељу када је рекао да је Бог тако заволео свет да је сина свога јеиднородног дао да сваки који верује у њега не погине, него има живот вечни.

Бог је човека створио слободним, уткао му тајну слободе тако да је она узрок његовог величанства, а и његовог, нажалост, ропства. Једина снага која може да се носи са слободом јесте љубав. Зато Данте у једном певању и каже за пакао „створила ме је Божанска љубав и премудрост" јер је тајна несреће људске садржана у одсуству љубави. Тајна пакла је тајна слободе. Међутим, Бог у историји промишља. У великим несрећама побожни хришћани видели су Божији педагошки захват. Тако је то и у причама о целомудерном Јосифу, тако је и настао корпус старозаветних књига после пада Јерусалима. Тако је настала и прелепа визија слуге Јахвеовог.

"Светосавско огњиште" - лист СПЦО Свети Тома у Јоханесбургу, Ј.Африка

ЈоханесбургПоштовани читаоци, драга браћо и сестре,

У данашњем времену технолошког напретка, глобализма и масмедија, у времену у коме се брзо живи, а разна животна дешавања и мноштво вести се свакодневно смењују као на филмској траци, ако се чак и важни догађаји не забележе и не објаве, онда скоро као да се нису ни догодили. Брзо исчезну из сећања и предају се забораву. Иако пред Божијим оком и праведним Судом све остаје запамћено и записано, намера је и жеља свих нас, који се трудимо и радимо на напретку Ц. О. Свети Сава у Јоханесбургу, да ово осмо по реду издање нашег часописа буде и пред људима сведок ( фотографијом и писаном речју ) о обнови васкрсењу једине српске Црквене Општине ( Ц. О. ) у Африци.

Свети Великомученик Георгије – Витез Бога Живога

Свети Георгије Богозарних свјетилника и богодоличних свједока Христових бивало је кроз читаву историју Цркве, у свим њеним нараштајима. Они су оно свето сјеме, посијано Божијом руком, свештена „садница Очева", која увијек изнова доноси правог плода, како показује и примјер једнога од њих, Великомученика и Витеза Бога Живога - Св. Георгија Побједоносца, међу Србима од миља радије називаног Св. Ђурђем или Ђорђем. То је онај дивни млади војвода, који је остао вјеран Господу своме до смрти принијевши Му на уздарје све што је имао - и имање своје и младост и сам живот свој, као што је и Господ на Голготи њему и свима нама принио на дар Себе Самога. Именом будући „земљодјелац", Свети Ђурађ постао је својим мученичким подвижништвом духовни дјелатељ у „Земљи живих", Христу Господу. Као Христовом љубављу порођени „цвијет Кападокије", у Лиди Палестинској „узрастао", побједним се вијенцем мученичким увјенчао у Великом прогону цар-Дуклијановом 303. г., а његове Часне Мошти примила је и у својој лидској цркви похранила Света Земља. Одатле се, пак, овај Великомученик Христов убрзо честицама својих Часних Моштију и чудесним дјелима свога христољубља, као и срцима својих поштоватеља разишао на све четири стране хришћанске васељене и отада до данас походи оне који му се моле у најразличитијим невољама, од Јерусалима до Русије и Далеког Истока и од Италије до преко Океана... Осјећајући непрестано заступничку моћ и помоћ овог Побједоносца Христовог, крштени народи Божији су му, у знак благодарности и искања вјечног покровитељства, вјековима приносили на стотине и хиљаде својих цркава и манастира и најразноврснијих прилога, као што су његовим именом називали и толика покољења своје дјеце и разноврсне установе својих држава и својих култура.