Нове књиге
Ново, осмо, допуњено издање – Од Косова до Јадовна, Епископ Атанасије (Јевтић)
28. Март 2008 - 13:57Овим новим утрострученим и допуњеним издањем своје књиге „Од Косова до Јадовна" о. Атанасије Јевтић је свој првобитни „путопис" претворио у потресно сведочанство нашег времена о Српском народу и његовој трагичној судбини. И онда када је била замишљена као путопис ова књига није имала за циљ да разоноди нити да буде књижевно дело у уобичајеном смислу речи. Путујући, поклоништва ради, између Косова и Јадовна о. Атанасије се суочио са распећем свога народа, прошлим и садашњим. Дотакавши се непосредно његових „рана од клинова" он је то распеће свог народа доживео као своје; силазећи на његово дно и пењући се до његових врхова, он се изнова враћа његовом корењу и дну, Косову, старом и најновијем српском „грдном судилишту".
Сетве и жетве - Ава Јустин
28. Март 2008 - 12:17Објављујући постепено САБРАНА ДЕЛА Преподобног оца Јустина Новог Ћелијског, ево, Богу хвала, дошли смо и до 20. књиге - зборника који смо саборно назвали СЕТВЕ И ЖЕТВЕ, а који садржи његове Чланке и мање списе. У овај зборник нисмо уносили чланке који су ушли у зборнике које је сам о. Јустин приредио и објавио: Философске урвине, Светосавље као философија живота, Православна Црква и екуменизам, као ни у ћелијски саборник: На Богочовечанском путу, и најновији тек изашли хиландарски: Богоносни Христослов /Хиландарски путокази, 50/.1' Изузетак смо учинили уносећи чланке бр. 1-3,12, 31 и 58а, као и 4 Молитве (које су иначе већ штампане у Акатистима, Сабрана Дела, 5). Поновили смо их овде због њиховог посебног значаја за мисао и реч Оца Јустина (а и он је неке од њих понављао), да би читаоци у овом зборнику имали панораму мисли и богословља Аве Јустина на једном месту. Ово донекле важи и за објављивање Песама, мада су оне ипак нешто посебно (о њима в. даље, бр. 122). Чланке и мање списе, 123 на број, груписали смо, ради прегледности, у 5 целина: после три уводна чланка, названа Прослов, следе групе: 1) теме, 2) личности, 3) догађаји, 4) представке, и 5) прикази. На крају, као Послесловље, долази новопронађена Авина поема у прози о цвећу, и збирка Песама и Молитава. Унутар ових пет целина следили смо, колико је могуће, хронолошки ред, али не увек, јер смо текстове понегде груписали тематски.
Богоносни Христослов
28. Март 2008 - 12:06У издању Хиландарских путоказа изашла је из штампе књига о Ави Јустину - Богоносни Христослов. После кратког животописа светог аве Јустина, следе три дела у којима су објављени текстови аве Јустина: Еванђеље неба и земље, Над тајном младенца Исуса, Двери бесмртности, Васкрсење богочовека Христа, Врховна вредност и непогрешиво мерило, Између две философије, Невидљиво у видљивом, Достојевски као пророк и апостол православног реализма, О неприкосновеном величанству човека, Срна у изгубљеном рају, Унутрашња мисија наше Цркве, Лелек за Христом, гносеологија обожене личности, Са свима светима, Подвижничка, гносеолошка и еклисиолошка поглавља.
Жена у светлу Библије и библијског времена - Предраг Самарџић
12. Март 2008 - 12:58Предраг Самарџић - „Жена у светлу Библије и библијског времена" - Епархија Захумско-херцеговачка и приморска, „Видослов", Београд -Требиње 2007.
У издању Епархије Захумско-херцеговачке и приморске објављена је књига Предрага Самарџића „Жена у светлу Библије и библијског времена". Аутор је професор на Богословском факултету Светог Саве у Либертвилу, гдје предаје Свето Писмо Старога завјета, јеврејски, грчки и црквенословенски језик. Богословско образовање је стекао у Богословији Света Три Јерарха у манастиру Крка, Богословском институту Светог Сергија у Паризу, Француској библијској и археолошкој школи у Јерусалиму, на Јерусалимском универзитету, а тема докторске дисер-тације коју је одбранио уз менторство Еп. Атанасија Јевтића била је: „Месијанско-сотириолошки карактер крштења Христовог.
Блажени Августин
7. Март 2008 - 7:01Садржај
Житије блаженог Августина Ипонског, Место блаженог Августина у Православној Цркви, Расправе о благодати и човековој слободној вољи, Учење о предестинацији (предодређењу), Мишљења у петовековној Галији, Став Истока и Запада у шестом веку, Девети век: Свети Фотије Велики, Каснији векови: Свети Марко Ефески, Савремено мишљење о блаженом Августину, О савременим противницима блаженог Августина, Писма оца Серафима Роуза, Вечерње, Јутрење
ПРЕДГОВОР
Ова кратка студија о блаженом Августину је написана на захтев једнога броја православних хришћана, који су имали прилику да је прочитају у часопису Православна реч (бр. 79 и 80, 1978.) и који сматрају да она може бити од душевне користи и данашњим православним хришћанима. При томе не треба да обраћамо пажњу на комплетност ове студије богословља блаженог Августина, будући да се детаљније говори само о теми благодати и слободне воље, док је остатак углавном историјски. Заправо, њен циљ је да открије став Православне Цркве према блаженом Августину кроз историју Цркве. Такође, надам се да смо истовремено, макар унеколико, осветлили проблем православног начина живота у савременом свету, у коме се осећање и сила истинског Православља тако ретко среће чак и међу православним богословима. При томе је ауторова намера била да доведе у питање мишљење данашњих академских богослова о Августину као о „жртвеном јагњету" и тако нам омогући да јасније сагледамо његове, али и сопствене слабости, које су изненађујуће сличне.
Мисионарско гласило за младе - 50 година Православног мисионара
6. Март 2008 - 12:56Пред Вама је јубиларни број Православног мисионара којим се обележава 50-годишњица његовог непрекидног излажења. Друштвено окружење у коме је покренут овај часопис пре пет деценија није било нимало наклоњено мисионарској активности Цркве. Напротив, отворено антицрквени и антагонистички став тадашњег комунистичког режима није давао ни пуно наде за успех ни много простора за рад. Ипак, одважност људи који су га покренули и водили, упорност њихових сарадника на том пољу, свест о мисионарској одговорности пред Богом и родом, благодаћу Божјом су учинили да пројекат Православни мисионар заживи и пружи вишедеценијске плодове.